CTĚNICE: Český loutkový animovaný seriál o dvou nezničitelných kutilech byl vytvořený režisérem Lubomírem Benešem a karikaturistou Vladimírem Jiránkem v roce 1976. Každá epizoda se točí kolem dvou hlavních postaviček, Pata a Mata, dvou sousedů dostávajících se do všemožných zapeklitých situací, které vzejdou z jejich vlastních chyb. Pokaždé se problémy snaží vyřešit po svém, nějakým neobvyklým způsobem, případně nevhodnými a naprosto nepoužitelnými nástroji, a tak si svou situaci ještě víc zkomplikují. Optimistická nálada je ale nikdy neopouští, nad maléry druhého jen zakroutí hlavou, a nakonec své potíže vyřeší, i když tím nejméně efektivním způsobem. Interaktivní výstava, jejíž nedílnou součástí je animační dílna a hry pro malé i velké návštěvníky, instalovaná ve výstavních sálech v přízemí zámku Ctěnice, představuje historii tohoto animovaného filmu, originální scény z natáčení, kino s projekcí filmu Pat a Mat ve filmu (2016, 80 minut).
Pat a Mat se poprvé objevili na televizních obrazovkách v roce 1976 v krátkém filmu „Kuťáci“. Později jsme je mohli vidět v krátkých příbězích s názvem „A je to!“, kde postavičky dostaly svůj finální vzhled. Další díly seriálu vznikaly pro produkční společnost Krátký film Praha. Od roku 1989, kdy získali tito dva šikulové jména Pat a Mat, se také přejmenoval název celé animované série. Pat je menší, tlustší, na hlavě má rádiovku a nosí žluté tričko. Mat je vyšší, hubenější, na hlavě má kulicha a nosí červené tričko. Během vytváření hlavních postav měli autoři v hlavě především dospělé publikum, ale seriál se stal velmi oblíbený u všech věkových kategorií a brzy se rozšířil i do zahraničí. V rozmezí let 1976–2005 bylo vytvořeno 90 epizod seriálu. V současné době existuje již 103 dílů seriálu. Posledních 13 dílů ze série „Pat a Mat nás baví“ produkovalo studio Patmat film, s. r. o. Nové epizody režíroval Marek Beneš, syn Lubomíra Beneše (www.patmat.cz).
V rámci výstavy je realizována celá řada doprovodných programů a komentovaných prohlídek, včetně výukových programů.
DOPROVODNÉ PROGRAMY PRO VEŘEJNOST
11. 9. 2021 Jablkobraní
27. 11. 2021 Advent s Patem a Matem
4. 12. 2021 Adventní řemeslné dílny
PROGRAM PRO ŠKOLY, ZÁJMOVÉ SKUPINY A LETNÍ PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY
Kutilovy trampoty
Lektorský program k interaktivní výstavě Pat a Mat…a je to! seznámí žáky s historií natáčení animovaného filmu a ukáže jim, jak vznikají scény z jejich oblíbených večerníčků a seriálů. Žáci zjistí a vyzkouší si, na jakém principu funguje praxinoskop, a kdo má na svědomí jeho sestrojení. K výstavě je přípravný pracovní list, díky kterému žáci neminou žádný z připravených úkolů.
Vhodné pro: MŠ, 1. st. ZŠ
Rezervace na e-mailu: lektorctenice@muzeumprahy.cz
Vernisáž proběhne ve čtvrtek 1. 7. 2021 v 17.00 hodin.
Tisková konference se koná v rámci slavnostního zahájení výstavy.
Otevírací doba v Zámeckém areálu Ctěnice
pondělí–středa: zavřeno
letní období: 1. 4. – 31. 10. 2021
čtvrtek–neděle: 10.00–18.00 hod.
zimní období: 1. 11. 2021 – 31. 3. 2022
čtvrtek–pátek: 10.00–16.00 hod.
sobota–neděle: 10.00–18.00 hod.
státní svátky: 5. a 6. 7. 2021 a 28. 10. 2021 – otevřeno 10.00–18.00 hod.
Doprava MHD
autobus 159 a 182 ze stanice Vysočanská (metro B) nebo Letňany (metro C) do zastávky Ctěnický zámek
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.