pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Pozvánka k výstavě
© Archiv muzea



Nová výstava v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

ZLÍN: Krátce po svém znovuotevření připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně novou výstavu VĚJÍŘŮ SLADKÁ TAJEMSTVÍ, která se pro veřejnost otevře v pátek 11. června 2021, tentokrát bez vernisáže. Doplní tak další dvě muzejní výstavy, u nichž byla prodloužena doba trvání: JIŘÍ HANZELKA 100 LET a POSLOVÉ Z VESMÍRU, METOERITY A TEKTITY.

Autor článku: 
Silvie Lečíková

Jak už název napovídá, výstava se věnuje kdysi nezbytnému módnímu doplňku, vějíři. Pilířem výstavy jsou předměty zapůjčené od soukromé sběratelky Dagmar Klingerové z Prahy, které doplňuje několik kusů ze sbírek muzea. „Jedná se o vějíře pevné i skládací, především z Evropy a Asie 2. poloviny 19. a 20. století,“ uvedla kurátorka výstavy Silvie Lečíková. „Zastoupeny jsou různé materiály – od spletených travin a palmového listí přes celuloid až po hedvábí, želvovinu a slonovou kost.“

Panelová část výstavy nabízí výlet do historie vějířů a kromě bohatého obrazového materiálu nabízí informace o jeho vývoji od starověkého Egypta k současnosti, věnují se například i tragickému dopadu obrovské poptávky po peří exotických a obyčejných ptáků, které se k výrobě vějířů a v oděvním průmyslu obecně po staletí používalo. „Je zajímavé, že všechny staré kultury používaly vějíř původně spíš jako odznak božství a královskou standardu panovníka, a teprve postupem staletí se z něj vyvinul módní doplněk. Ten vymizel z módy až ve 20. letech 20. století, kdy elegantní žena už v ruce častěji držela cigaretu a volant, než vějíř,“ doplnila kurátorka výstavy.

Přestože je tedy vějíř už dávno pasé, přitahuje dodnes ženy všeho věku. Na to pamatovali i ve výstavě, kde je pro návštěvnice připraven koutek s kostýmy z různých historických období a s řadou vějířů k vyzkoušení. Speciální vitrínu zde najdou ale i pánové. Nabízí raritky jako vějíř ukrytý v doutníku či vějíř filatelistický.

K výstavě jsou plánovány i prázdninové dílny s výrobou pevného vějíře s malbou na hedvábí pro starší děti a dospělé a s výrobou jednoduchého péřového vějíře pro menší tvořílky. Více informací najdete na webu muzea www.muzeum-zlin.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: V Ostravě v těchto dnech pokračuje multižánrový fest1vial, který "propojuje světy filmu, designu, architektury a módy a nabízí tak každému návštěvníkovi prostor pro osobní růst a intelektuální obohacení. Jsme rádi, že jsme tuto významnou kulturní událost s mezinárodním přesahem mohli uspořádat právě v Ostravě. Přijďte se všichni podívat!“, zve ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská.

V nabídce šesti festivalých dnů jsou i výstavy Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové ve Futureu, které budou přístupny veřejnosti do 5. 5.

Více informací na: www.iffo.cz

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024