PRAHA: Národní muzeum spustilo společně s pražským kreativním studiem Brainz Disruptive koncem března nové webové stránky věnované Sbírce Muzea dělnického hnutí na adrese https://mdh21.cz.
Brainz Disruptive vyhrálo tendr na zpracování webových stránek minulé září. Zadáním bylo především vytvořit vhodnou platformu pro prezentování výběru unikátních předmětů, archiválií a knih z bývalých stranických muzeí - Muzea Klementa Gottwalda s pobočkou Muzea Julia Fučíka a Muzea V. I. Lenina.
„Studio Brainz pro nás v rámci výběrového řízení byla jasná volba – líbil se nám moderní a dynamický design návrhu, který dokáže prezentovat kontroverzní obsah neutrálně, a zaujal nás také netradiční font, jenž dobře koresponduje s nabízeným tématem,“ říká Michaela Brejcha, jež měla v rámci Národního muzea web na starosti. „Naším původním záměrem byl projektový web, který bude pouze doplňkově nabízet několik menších virtuálních výstav. Stránky se nám ale v průběhu vytváření zalíbily natolik, až jsme došli k závěru, že by nebylo špatné je rozšířit na stálou platformu pro prezentaci Sbírky Muzea dělnického hnutí v její celistvosti a nabídnout tak k prohlédnutí mnohem větší množství digitalizovaného materiálu, než jsme původně zamýšleli,“ dodává.
Záměrem stránek, které Národní muzeum vytvořilo ve spolupráci se vzdělávacím oddělením Ústavu pro studium totalitních režimů v rámci projektu NAKI II Ministerstva kultury, je citlivá prezentace svébytného kulturního dědictví z doby státního socialismu pro odbornou i širokou veřejnost.
Vedle galerie sbírkových předmětů, jež bude postupně doplňována i o obdobné předměty jiných sbírkových institucí, nabízejí stránky také Slovník muzea dělnického hnutí, informují o aktualitách projektu a budou do nich budou začleněny i odkazy na dvě vzdělávací aplikace – Mapu a Atlas dělnického hnutí.
Na projektu pracovali projektový manažer Adam Mlýnek, art director Pavel Tichoň, koordinátor pro vývoj Branislav Onderišin a vývojáři Jakub Šanda a Ladislav Janeček.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.