BEROUN: Skupina nadšenců v historických kostýmech se již deset let schází na berounském náměstí, aby zde přivítali první místní tramvaj. Kolem 14:00 čekají na berounském náměstí a vyhlíží vysněné vozidlo městské hromadné dopravy.
Roku 1904 totiž vydal berounský knihkupec Václav Anthony pohlednici s futuristickou vizí města Beroun v budoucnosti. Představa to byla velmi svérázná. Napříč náměstím byla položena trať, na ní dvě tramvaje a plno zvědavců. Happening se poprvé udál v komorním počtu v roce 2011. Před lockdownem se v roce 2019 źůčastnilo dokonce kolem 120 lidí.
Cestující a další zájemci přicházejí ve starém oblečení ve stylu první republiky. S různými rekvizitami absolvují putování po náměstí, kde se vyptávají náhodných kolemjdoucích: „Odkud pojede ta tramvaj?“ „Nevíte, kde je zastávka tramvaje?“ apod. Na zastávce poblíž muzea čeká i dobový průvodčí, který rozdává jízdenky nebo pohlednice. Účastníci rovněž získají placku Berounské elektrické dráhy.
Letos se však bohužel musíme setkat jen virtuálně. Setkání proběhne 8. května 2021 ve 14 hod ve virtuální podobě na YouTube. Vše shlédnout můžete pod tímto odkazem.
Happening letos organizuje Patrik Pařízek společně s Muzeem Českého krasu v Berouně a Muzeem městské hromadné dopravy v Praze.
Přehled minulých happeningů je dostupný na webu autora.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.