neděle
28. července 2024
svátek slaví Viktor
Moravská filharmonie Olomouc
© Archiv pořadatele



Zvučte, struny! Moravská filharmonie Olomouc s unikátní premiérou srbské skladby a Tomášem Netopilem v přímém přenosu na Vltavě

OLOMOUC: Hostující dirigent Tomáš Netopil bude v pátek 26. února od 20 hodin řídit Moravskou filharmonii Olomouc. V olomoucké koncertní síni Reduta zazní česká premiéra skladby soudobé srbské skladatelky Isidory Žebeljan a díla W. A. Mozarta a B. Bartóka. Sólových partů flétny a harfy v Mozartově koncertu se ujmou Jan Ostrý a Jana Boušková.  Koncert, který proběhne vzhledem k epidemiologické situaci bez diváků v sále, bude živě přenášet i Český rozhlas – Vltava a zájemci jej mohou také shlédnout na webu mfo.czfacebooku Moravské filharmonie Olomouc.

25.02.2021
20:00
Autor článku: 
Jonáš Harman

Večerní program zahájí česká premiéra skladby nedávno zesnulé srbské autorky Isidory Žebeljan Zujte strune! (Zvučte, struny!). Dílo, které napsala v roce 2013, představuje metamorfózu témat  Mozartovy opery Kouzelná flétna. V provedení dvou špičkových českých interpretů Jany Bouškové a Jana Ostrého poté uslyšíme Mozartův Koncert pro flétnu a harfu, jež je jedinou jeho kompozicí, v níž se objevuje harfa, a to ještě jako jeden ze sólových nástrojů. Lehké i vznešené tóny Mozartovy skladby vystřídá bouřlivá a temperamentní suita z baletu Podivuhodný mandarín  Bély Bartóka. Hudebního nastudování děl se ujal hlavní hostující dirigent České filharmonie a dlouholetý hudební ředitel a šéfdirigent operního divadla Aalto-Theater v německém Essenu Tomáš Netopil.

„Program našeho pátečního koncertu je sestavený ze skladeb překypujících neobvyklou energičností a okouzlujícím šarmem. Nabídne skladbu v české premiéře a díla letošních jubilantů – Mozarta a Bartóka. Velice mne proto potěšilo, že tato výjimečná hudební události zaujala také Český rozhlas, který nabídne náš koncert v přímém přenosu na stanici Vltava,“ dodává Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc. Spolupráci s orchestrem a program koncertu oceňuje také dirigent Tomáš Netopil: „Jsem velmi rád za možnost smysluplně umělecky pracovat i v této době, a to zejména na programu, který je extrémně náročný a který svým charakterem sluší právě velkému symfonickému orchestru, jakým je právě Moravská filharmonie Olomouc.“

 

Program koncertu:

Isidora Žebeljan: Zujte strune! (Zvučte, struny!) – česká premiéra
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro flétnu, harfu a orchestr C dur KV 299
Béla Bartók: Podivuhodný mandarín, suita z baletu op. 19

 

Účinkují:

Jan Ostrý – flétna, Jana Boušková – harfa
Moravská filharmonie Olomouc
Tomáš Netopil – dirigent

 

Podrobné  informace o účinkujících:

Tomáš Netopil – Hlavní hostující dirigent České filharmonie a dlouholetý hudební ředitel a šéfdirigent operního divadla Aalto-Theater v německém Essenu vystudoval nejprve hru na housle a poté dirigování pod vedením Jiřího Bělohlávka a na Královské hudební akademii ve Stockholmu u Jormy Panuly. Kromě působení v Essenu a u České filharmonie dirigoval Tomáš Netopil řadu orchestrálních těles. Patří mezi ně Berlínská filharmonie, Orchestr lipského Gewandhausu, Dresdner Staatskapelle, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Orchestr berlínského Konzerthausu, Vídeňští symfonikové, Londýnský filharmonický orchestr, Orchestr curyšské Tonhalle, Filharmonický orchestr milánské La Scaly, Symfonický orchestr v Sydney, Královská stockholmská filharmonie, Dallaský symfonický orchestr a řada dalších.

Jana Boušková – Uznávaná sólistka světových pódií, tvář předního světového výrobce harf Lyon & Healy, sóloharfistka České filharmonie a od září 2019 profesorka Royal College of Music v Londýně. Široký repertoár Jany Bouškové obsahuje díla všech období, mnoho současných českých i zahraničních autorů zkomponovalo skladby přímo pro ni. Jana Boušková také natočila přes dvě desítky CD pro domácí i zahraniční hudební vydavatelství.

Jan Ostrý – Přední český flétnista a pedagog, studoval na Pražské konzervatoři a poté ve Francii (Versailles a Lyon). Vedle sólové hry je také vyhledávaným komorním hráčem a je velmi činným také pedagogicky. Vyučuje na Pražské i plzeňské konzervatoři a na fakultě umění Ostravské univerzity. Pravidelně zasedá také v soutěžních porotách a ve vedení interpretačních kurzů.

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár.Věnuje se především klasickým symfonickým skladbám, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na uměleckém a koncertním dění v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024