úterý
15. října 2024
svátek slaví Tereza
Zikmundova vila je od roku 2000 zapsána na Seznam nemovitých kulturních památek.
© Zdroj: oficiální stránky statutárního města Zlína



Vila cestovatele Zikmunda se otevře veřejnosti

ZLÍN: 14. února 2021 oslaví jeden z nejznámějších českých cestovatelů Miroslav Zikmund úctyhodné 102. narozeniny. K významnému jubileu pro něj přátelé připravují netradiční dárek - nadační fond, který symbolicky právě v den výročí zahájí svou činnost. Posláním nové instituce s názvem Nadační fond Zikmundova vila bude především péče o tuto kulturní památku, ale také zvyšování povědomí o jejích tvůrcích a obyvatelích. V plánu je i zpřístupnění objektu veřejnosti.    

14.02.2021
Autor článku: 
Kateřina Martykánová

Nechť tento dům skýtá svým obyvatelům pocit štěstí v práci pro blahobyt lidu, pro rozvoj zlínského kraje a československé republiky", tak zní úryvek z pamětní listiny, kterou našel při rekonstrukci své nově zakoupené vily na zlínských Nivách v roce 1953 cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund. On sám na adrese Žlebová prožil, jak sám říká, skutečně šťastných a pracovně tvůrčích téměř 70 let. Po dlouhém zvažování však začátkem minulého roku dospěl k rozhodnutí předat svou milovanou vilu dál.

„Na doporučení mých blízkých přátel a po své úvaze jsem za účelem jejího prodeje oslovil Čestmíra Vančuru a byl jsem velmi rád, že mou nabídku přijal. Když mi potom Čestmír předložil projekt, ze kterého byl patrný jeho záměr týkající se citlivé rekonstrukce vily a způsobu jejího dalšího veřejného využití, uvědomil jsem si, jak je blízký mým vlastním představám. Udělalo mi to radost, tak jsem si to přál,” objasňuje Miroslav Zikmund.

Dialog o budoucnosti vily mezi pány Zikmundem a Vančurou vyústil v prosinci 2020 v založení nadačního fondu, který bude o objekt do budoucna pečovat. Posláním fondu je kromě nezbytné rekonstrukce vily, jejího mobiliáře a zahrady také postupné zpřístupnění místa odborné i laické veřejnosti nebo organizování vzdělávacích, kulturních a reprezentativních akcí,“ popisuje své plány předseda nadačního fondu a majitel vily Čestmír Vančura.

Chceme zvyšovat povědomí o odkazu díla Miroslava Zikmunda, ale také o fascinující historii domu, která je propojena s historií našeho města a s prvními obyvateli, s Josefem Januštíkem a Elmarem Klosem, a také jeho architekty, staviteli a slavnými návštěvníky,” pokračuje Vančura a dodává: „Duchovní odkaz jeho obyvatel, především Mirka Zikmunda, se vzácně snoubí s kompletním mobiliářem, s přestavbou a novodobými úpravami vily, nedotčené od doby, kdy se do ní Mirek nastěhoval.” Doplňuje také, že je dům stejně unikátní, jako Zikmundův život a dílo, které společnosti ponechává. S architektem Všetečkou a jeho kolegy zvažuje nadační fond zřízení návštěvnické místnosti pro prezentaci odkazu Miroslava Zikmunda i společného díla s nerozlučným parťákem Jiřím Hanzelkou v části nevyužitého suterénu.

Obytná část domu by však měla zůstat v podstatě v nezměněné podobě. Jsme vděčni za Genius loci, který je zde cítit od prvního kroku za brankou. Jsme rádi i za zapojení zahradních architektů manželů Krejčiříkových do projektu revitalizace zahrady, která byla Mirkovou láskou,” upřesňuje Čestmír Vančura.

Náklady spojené s rekonstrukcí objektu se budou podle prvních odhadů pohybovat okolo 20 milionů korun. „Pokud některé fanoušky myšlenka rekonstrukce a zpřístupnění Zikmundovy vily zaujme natolik, že ji budou chtít finančně podpořit, budeme samozřejmě rádi,” uvádí Magdaléna Hladká, ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila. První návštěvníky by přitom ve vile rádi uvítali už v roce 2022. „S ohledem na epidemiologickou situaci počítáme s tím, že se termíny projektu mohou posouvat. Období do zpřístupnění domu veřejnosti tak chceme využít kromě jiného i na inventarizaci a postupnou digitalizace materiálů, které jsou součástí vily a také některých projektů, jež plánujeme,” přibližuje Hladká.

Do projektu jsou kromě zakladatele zapojeni i další lidé. Místopředsedou fondu se stal advokát Jaroslav Juráš. Do správní rady byl dále přizván architekt Petr Všetečka, režisér a polárník Petr Horký a ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec. Pozici revizora přijala Jana Macalíková, dcera životní partnerky Miroslava Zikmunda Marie Macalíkové. O každodenní chod fondu pečuje ředitelka Magdaléna Hladká, která dříve vedla zlínskou filmovou kancelář. Co se týká Miroslava Zikmunda, o svou vazbu na milovaný dům nepřišel. Má zde totiž stále trvalé bydliště. „Vnímáme to tak, že jsme zatím u Mirka na návštěvě,” říká s úsměvem Vančura.

Miroslav Zikmund k současnému dění na zlínských Nivách závěrem dodává: „Sleduji se zájmem, jak spolu se svými přáteli domu a jeho přilehlé zahradě ihned a s nadšením vdechnuli život, stejně jako jsem to dělával desítky let já. Věřím, že vila nadále zůstane důstojným a zajímavým místem pro vnímavé lidi všech generací. A že tak bude sloužit ušlechtilému účelu, byť jinému než vila mého cestovatelského parťáka Jirky Hanzelky.“

Vývoj projektu a dění v Zikmundově vile mohou zájemci sledovat už nyní prostřednictvím účtů @Zikmundovavila na sociálních sítích Facebook, Instagram, Twitter a LinkedIn. Spuštěny budou také webové stránky.

 

  1. O založení (a budoucnosti) Nadačního fondu Zikmundova vila říkají:

 

Miroslav Zikmund

Zřízení Nadačního fondu Zikmundova vila je jedním z prvních velkých splněných úkolů. Velmi si toho vážím a věřím, že Zikmundova vila bude spojovat a poutat nejen zájemce o cestování, ale i architekturu, umění a kulturu všeobecně. A snad se podaří i to možná nejdůležitější: že poznání z mého života a ze společné práce s Jirkou Hanzelkou podpořené přátelstvím a úctou přispěje Zlínu a naší společnosti k lepšímu životu.”

 

Petr Horký, cestovatel a režisér

„Zikmund s Hanzelkou pomáhali vnímat svět a nacházet v něm své místo. Ano, teď je jiná doba, jsme zavalení satelitními záběry, zpravodajstvím a youtubovými videi. Své místo ve světě ale objevuje každý člověk vždy znovu, vždy od nuly a vždy sám za sebe. Každá další generace objevuje svět vždy znovu bez ohledu na to, na jaké úrovni je technologie. Tento étos díla H+Z prostřednictvím Nadace Zikmundova vila pokračuje. Stále je důvod pozorovat svět, přemýšlet o něm a hledat své místo.”

 

Petr Všetečka, architekt, autor projektu rekonstrukce Zikmundovy vily

„Tento dům je v české architektuře výjimečným dílem a troufám si říci, dílem přesahujícím hranice. Architekt Zdeněk Plesník a tvůrce nábytku Miroslav Navrátil zde dostali od Miroslava Zikmunda příležitost povýšit svou přestavbou a novým vybavením kvalitní prvorepublikovou vilku na zcela originální sídlo reagující na otázky, které si kladli architekti a designéři ve svobodném světě: Jak nechat prostoupit obydlí přírodou? Jak zlidštit strojovou funkcionalistickou estetiku? Jak dát přírodním materiálům novou formu? V době, kdy byla česká společnost i architektura infikována sovětskou ideologií, se takové otázky nepokládaly a vily se nestavěly. Ze síly osobnosti nového majitele a přizvaných tvůrců vzniklo ojedinělé dílo, velkolepé svoji prostotou. Architekt Plesník, odchovaný ještě baťovskou architektonickou praxí a projektující ve znárodněném podniku velké průmyslové areály, vložil do domu funkční přesnost a kompoziční vytříbenost.

V domě se šťastně setkává umění mnoha oborů: literatura, fotografie, film, výtvarné umění, design, architektura i tvorba krajiny - díky krásné zahradě. Autenticky zachovalé prostředí tak může vypovídat mnohé o svém někdejším obyvateli i o svých tvůrcích. Jak tato sdělení uchovat a zároveň nevzít domu život, to je velkou otázkou a úkolem pro nový nadační fond.”

 

Přemysl Krejčiřík (Ateliér Krejčiříkovi), krajinářský architekt, autor projektu obnovy zahrady

Obnovena bude i zahrada vily. Pan Zikmund si o zahradě vedl pečlivé záznamy a ty budou podkladem pro obnovu. Záznamy o druhové skladbě i o pracích, které na zahradě prováděl jsou naprosto unikátní a umožní nám zahradu vrátit v čase. Obdobně byla zachycena snad jen zahrada vily Tugendhat, kde byl původní majitel vášnivý fotograf a na fotografiích nám zaznamenal vývoj zahrady. Podobně jsou i zde fotografie a nad to se slovním popisem prací.”

 

Pavel Hrubec, ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Práce pro Nadační fond je pro mne osobně především velkou ctí. Mezi neuvěřitelné osobnosti, kterými inženýři Zikmund a Hanzelka bezesporu jsou, patří i jméno pana Dr. Pavlištíka, který pro MJVM fondy od těchto svých přátel převzal a zpracoval. Díky tomu se oba cestovatelé a jejich rozsáhlé dílo dočkalo své rehabilitace a obohatilo několik generací a to i mne naplňuje obrovskou úctou, inspirací i nadějí. Jsem rád, že za sebe i muzeum, mohu být u zrodu tohoto Nadačního fondu, navíc s výjimečnými kolegy, kteří tvoří správní radu Nadačního fondu.”  

 

Zuzana Fišerová, členka Rady Zlínského kraje (školství a kultura)

„Velice si vážím všeho, co pan Miroslav Zikmund pro Zlín, Zlínský kraj i Českou republiku udělal. Historická stopa po dvojici H+Z je nesmazatelná a jsem moc ráda, že vila, která je spojena s životem a vzpomínkami pana Zikmunda, bude přístup na veřejnosti, a to včetně krásné zahrady. Panu Zikmundovi přeji vše nejlepší k jeho narozeninám a děkuji všem, kteří se věnují péči o jeho dílo.“  

 

Jiří Korec. primátor Statutárního města Zlín

„Pan Zikmund je jedinečnou osobností pevně spjatou s naším městem, čehož si velmi vážíme.  Jsme rádi, že se vila cestovatele Zikmunda zpřístupní veřejnosti a zvýší se tak portfolio zajímavých míst ve Zlíně. Věříme, že dílo cestovatelů Hanzelky a Zikmunda v kombinaci s jedinečnou historií domu přitáhne pozornost široké veřejnosti.“

 

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.10.2024