středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Účastníci a lektoři letošních kurzů Mekka varhaníků
© Jaroslav Tůma (archiv)



Mistrovské kurzy Mekka varhaníků letos popáté

ČR-ZAHRANIČÍ: Již popáté se uskutečnily mezinárodní mistrovské varhanní kurzy Mekka varhaníků, které  založil profesor Jaroslav Tůma s asistentem Pavlem Svobodou. Letošní ročník probíhal na třech místech – v jihomoravském Doubravníku, v Kutné Hoře a Horní Polici. Zakladatel projektu, prof. Jaroslav Tůma, věří, že se naši mladí varhaníci v mezinárodní konkurenci neztratí. 

Autor článku: 
Dana Ehlová

Letos v létě opět proběhly kurzy nazvané Mekka varhaníků. Kolikátý to byl ročník?

Jednalo se o pátý ročník v řadě. Zjara jsme měli trochu strach, zda bude vůbec možné kurzy letos uspořádat. Dokonce i v červenci se někteří báli přijet, to jsme naplánovali zrovna Kutnou Horu, které se v té době vyhýbali i domácí turisté, o zahraničních ani nemluvě. Vyskytlo se totiž tehdy několik osob nakažených koronavirem v jedné vesnici poblíž. Místní podnikatelé pak hodně vyčítali radnici, že nedovedla nějak zareagovat na celostátní zprávy, které s gustem a téměř bulvární dikcí referovaly o hrozícím nebezpečí. Z pohledu listopadové reality byl pro to jistě tehdy tisícinásobně menší důvod…

 

Jaký byl program tohoto ročníku?

Kurzy jsou určeny mladým, začínajícím, především profesionálním varhaníkům, čili prvoplánově zejména studentům oboru varhanní hry na vysokých, ale i středních školách, vítáni jsou také nejmladší adepti hry na královský nástroj. Přednost mají ti aktivní, kteří také na kurzech obvykle nejcitelněji pokročí ve svém vnímání toho, co každý nástroj od svého interpreta vyžaduje: předně vnímavost ke svému zvuku, specifickým technickým vlastnostem, dokonce i ke konkrétnímu zvukovému obrazu v chrámovém prostoru. Ti, kdo chtějí jen přihlížet, se také poučí a něco dozví, avšak dotyk prstů rukou na klávesách a manubriích rejstříků či dotek podrážek, a chce-li někdo, tak i bosých nohou se dřevem pedálů, to vše přinese neopakovatelné zážitky především těm, kdo tak sami činí.

 

Kolik jste měli účastníků?

Máme štěstí, vždy jich přijede tak akorát. Letos se jich sešlo v různých termínech od pěti do devíti. Vzhledem k intenzitě práce, kdy máme k dispozici většinou více nástrojů a vícero lektorů, má tak každý stále co dělat. Když zrovna nesedí u varhan sám, nebo s lektorem, pak se určitě věnuje buď cembalo,.nebo klavichordu. A odpočine si jen tehdy, pokud poslouchá ostatní, nebo přihlíží výuce. S kolegou Pavlem Svobodou jsme zvládali varhany, Martin Hroch z JAMU v Brně se během doubravnických kurzů věnoval zase zájemcům o cembalo.

 

Vrací se varhaníci opakovaně? A kde všude se kurzy konaly?

Zájemci jsou stále noví, za pět let se už na školách vymění celá generace. Nicméně mnozí se nám vracejí i po absolutoriu škol. Navštívili jsme v minulosti řadu významných histroických nástrojů ve vícero regionech, letos konkrétně už jmenovaný Doubravník na Brněnsku, a to poněkolikáté, dále naopak poprvé výše zmíněnou Kutnou Horu s Malešovem, posléze právě včas před podzimním zhoršením podmínek pro konání jakýchkoli akcí ještě Horní Polici u České Lípy, tu také poprvé. Tam byly totiž koncem června inaugurovány nové varhany postavené v barokním stylu varhanářem Vladimírem Šlajchem, které nás hodně lákaly.

 

Vaším hlavním cílem je zvyšovat konkurenceschopnost mladých varhaníků. Daří se ho naplňovat?

Pevně v to doufám! A věřím, že i další generace varhaníků budou schopné se ve své úrovni vzdělání a svými zkušenostmi porovnávat s kolegy z dalších zemí. A nejen to! Také se musí vyrovnat kolegům hrajícím třeba na klavír, housle, violoncello, klarinet či hoboj. Ovládat svůj nástroj dokonale a dokázat svojí hudbou posluchačsky srozumitelně vyjádřit všechny myslitelné emoce, zpěvnost varhan i monumentální strukturu jejich bohaté literatury, která patří k základům hudebního dědictví.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024

VARŠAVA: Třídenní pracovní návštěvu Polské republiky zahájil ministr Baxa ve středu 31. července ve Varšavě, kde se setkal s polskou ministryní kultury a národního dědictví Hannou Wróblewskou. Společně projednali nejen bohaté bilaterální kulturní vztahy, ale i aktivity směřující k záchraně kulturního dědictví na Ukrajině.

zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.08.2024