BRNO: Až stotisícové poukazy na společné projekty kreativců a jihomoravských firem rozdává město Brno ve spolupráci s kreativním hubem KUMST, který provozuje inovační agentura JIC. V pondělí 2. listopadu startuje další ročník programu Kreativní vouchery Brno. Jeho prostřednictvím rozdělí město čtyři a půl milionu korun. V první fázi programu probíhá přihlašování kreativců do takzvané kreativní galerie. Z ní potom vybírají registrované firmy kreativce, s nimiž chtějí spolupracovat. Oproti loňským ročníkům mohou o vouchery žádat i firmy, které svou činností nespadají do prioritních oblastí inovační strategie kraje.
Programem Kreativních voucherů Brno i letos podpoří město spolupráci podnikatelů, kteří chtějí inovovat své produkty a služby a potřebují k tomu služby kreativců. „Naší podporou cílíme třeba na design – a to jak ten produktový a průmyslový, tak třeba na design služeb, ale i na fotografy, videotvůrce i marketingové firmy,“ vysvětluje expertka na kreativní průmysly Zdeňka Kujová, která má v JICu na starosti nově vznikající kreativní hub KUMST. Od 2. do 25. listopadu probíhá první fáze, během které se mohou kreativci registrovat na webu www.kreativnivouchery.cz do takzvané kreativní galerie. Podmínkou je tříletá praxe a sídlo na jižní Moravě.
„Během ledna 2021 pak mají firmy možnost registrovat se do systému. Následně si z galerie vyberou kreativce, se kterým připraví společný projekt. Ten mohou poté přihlásit a pokud projekt splní všechna stanovená kritéria, bude součástí losování, které proběhne koncem dubna,“ popisuje hlavní body programu Zdeňka Kujová. Letošní novinkou je kromě vylepšeného uživatelského profilu zejména to, že oproti loňským ročníkům mohou o vouchery žádat firmy z celé jižní Moravy působící v oborech mimo rámec podpory Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje. „Stále platí, že firmy musí mít vlastní unikátní produkt nebo službu a potenciál mezinárodní expanze. Firmy, které přeprodávají zboží, o vouchery žádat nemohou,“ upřesňuje Kujová a doplňuje, že firma musí být založena do konce července 2020.
Jihomoravská metropole nabídla kreativní vouchery jako první v Česku v roce 2016 a inspirovala tím i další kraje a o celoplošném programu vážně uvažuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu. V předchozích čtyřech ročnících se zapojilo přes 600 malých nebo středních podniků z jižní Moravy. Poukaz získalo prozatím 227 z nich.
„Firmám dáváme možnost si za zlomek celkových nákladů vyzkoušet spolupráci s kreativními průmysly a vidíme výborné výsledky. Většina spolupráce se v rámci kreativních voucherů natolik osvědčí, že firmy chtějí s kreativními odborníky spolupracovat i nadále již bez podpory,“ vysvětluje primátorka města Brna Markéta Vaňková. To potvrzuje i náměstek Tomáš Koláčný: „Podle hodnocení prvních tří ročníků programu vložily firmy do další spolupráce s kreativci nad rámec samotné podpory dalších téměř 8 milionů korun. Drtivá většina těchto firem také deklaruje pozitivní dopad služeb kreativců. I to potvrzuje, že Kreativní vouchery jsou efektivním nástrojem podpory propojení kreativních odvětví s ostatními obory regionálního podnikání.“
Další informace na www.kreativnivouchery.cz
JIC, podnikání dává smysl
JIC pomáhá lidem rozvíjet jejich podnikání, které může měnit svět k lepšímu. Jeho vizí je otevřený inovační ekosystém, který je domovem globálně úspěšných podnikatelů a inspiruje svět. JIC provází, podporuje a věří, že pouze lidé, kterým jejich práce a podnikání dává smysl, mohou být úspěšní a zároveň mít radost ze života. Právě proto vybudoval jeden z nejinovativnějších podnikatelských systémů na evropském kontinentu. Od svého založení v roce 2003 JIC pomohl více než 300 firmám s tržbou bezmála 30 miliard korun a s téměř 6500 zaměstnanci.
Kreativní vouchery Brno
Kreativní vouchery Brno jsou jednorázová finanční podpora pro firmy z Jihomoravského kraje s unikátní službou a potenciálem mezinárodní expanze. Mohou ji využít na spolupráci se zkušenými profesionály z kreativní galerie. Voucher pokrývá 75 % ceny zakázky, a to až do výše 100 000 Kč. Firmy zaplatí celou zakázku a JIC jim pak voucher zpětně proplatí. Minimální celková hodnota zakázky je 50 000 Kč bez DPH. Kreativní vouchery jsou inspirované úspěšným konceptem podpory z Manchesteru a Salzburgu.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.