středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Logo
© Archvi Ministerstva kultury



Generální ředitelkou Národní galerie v Praze bude od ledna Alicja Knast

PRAHA: Ministr kultury Lubomír Zaorálek rozhodl o nové generální ředitelce Národní galerie v Praze. Od ledna se jí na šest let stane Alicja Knast, která do června 2020 působila jako generální ředitelka Slezského muzea v Katovicích. Do konce roku povede Národní galerii v Praze stávající generální ředitelka Alena Anne–Marie Nedoma. Během následujících 2,5 měsíců bude A. Knast již jezdit do Prahy, aby se připravovala na svou novou roli.

Autor článku: 
Petra Hrušová

„Vybral jsem si Alicji Knast, protože velice dobře obstála ve všech částech celého výběrového procesu. Prokázala jasné manažerské schopnosti, má za sebou řadu mezinárodních ocenění a představila jasnou vizi, jak více oslovit laickou veřejnost a dostat Národní galerii na mapu špičkových galerií a muzeí světa,“ řekl o nové generální ředitelce ministr Lubomír Zaorálek.

V srpnu 2020 doporučila výběrová komise ministru kultury L. Zaorálkovi po 2. kole otevřeného konkurzu na pozici GŘ Národní galerie v Praze (dále NGP) tři kandidáty v pořadí: Marek Pokorný,  Alicja Knast, Jiří Fajt. Všichni tři doporučení prošli v průběhu srpna ještě tzv. assessment centrem (manažersko-psychologický test), které bylo vedené externí společností DMC management consulting, která má v této oblasti řadu zkušeností. Obdobné programy firma zajišťovala v minulosti např. pro Českou televizi, TV Nova, či Komerční banku atd. Materiály tří kandidátů, které představili před výběrovou komisí, byly v anonymizované podobě rovněž odeslány několika osloveným zahraničním expertům. Ministrovi kultury z oslovených odborníků poslali své posudky nakonec z vídeňské Albertiny, Kunsthalle a newyorského Metropolitního muzea. Na základě všech těchto podkladů (koncepce, pohovor s výběrovou komisí, assessment centrum a posudky zahraničních expertů) rozhodl o vítězi.

 

Krátká informace o nové GŘ NGP A. Knast:

Alicja Barbara Knast, MA

  • Muzeoložka, muzikoložka
  • Studium: Adam Mickiewicz University Poznaň, London Metropolitan University – School of Art, Architecture and Design

 

  • Generální ředitelka Slezského muzea v Katowicích (2014 - 2020), generální ředitelka Hornoslezského muzea v Bytomi (2014 – 2016), výkonná ředitelka Muzea dějin polských Židů ve Varšavě (2012 – 2014), kurátorka projektů Muzea Fryderika Chopina ve Varšavě (2009 – 2011)
  • Autorka: stálé expozice Chopinova muzea, základní expozice Muzea POLIN nebo revitalizačního projektu Slezského muzea v Katowicích
  • Konzultantka: Muzea polské historie, Královského hradu Wawel, města Rybnik, Muzea Velkého polského povstání, Muzea paměti Sibiře
  • Autorka řady odborných textů
  • Držitelka mnoha oborových ocenění

 

Mohlo by vás také zajímat...

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024

VARŠAVA: Třídenní pracovní návštěvu Polské republiky zahájil ministr Baxa ve středu 31. července ve Varšavě, kde se setkal s polskou ministryní kultury a národního dědictví Hannou Wróblewskou. Společně projednali nejen bohaté bilaterální kulturní vztahy, ale i aktivity směřující k záchraně kulturního dědictví na Ukrajině.

zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.08.2024