středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Hlavní cena Bienále DESIGN.S 2020: Adventurer – design offroadového obytného karavanu pro dva
© Zdroj: http://design-s.eu/oceneni_2020/



Známe vítěze 4. ročníku Bienále studentského designu

BRNO, ČR: Letošní naprosto netradiční – online – forma Bienále studentského designu DESIGN.S byla v pondělí 5. října 2020 uzavřena dernisáží, na níž organizátoři zveřejnili seznam oceněných děl a jména jejich tvůrců, včetně držitele letošní mimořádné ceny ve zvláštní kategorii Design za časů koronaviru.

Autor článku: 
Magdalena Burgr

Letošní čtvrtý ročník bienále byl specifický ve všech ohledech. Nejen virtuální prezentací děl, ale i prací odborné poroty. Ta se musela poprat s hodnocením soutěžních prací taktéž v online prostoru, protože tentokrát vůbec nebyly exponáty fyzicky k dispozici.

Mezi soutěžními pracemi bylo oproti předcházejícím ročníkům poměrně málo nábytku a textilní tvorby, zato daleko více výrobků ze skla a technických zařízení. Hojně byly zastoupeny střední školy.

Porota nakonec udělila deset cen.

Hlavní cenu Bienále získal Tomáš Skřívánek z VUT v Brně za exponát „Adventurer - design offroadového obytného karavanu pro dva“, autor zároveň dostane i Cenu ředitele Technického muzea v Brně.

Oceněna jsou také propracovaná technická zařízení, a to design nové Škodovky Pure-E od Petra BaďuryVysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, který získal Cenu děkana Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně a Cenu společnosti mmcité+, a velká technická zařízení, v tomto případě Frézovací centrum od Jana Stárka z ČVUT v Praze, který získal Cenu ředitele ústavu konstruování FSI VUT v Brně.

Cenu děkanky Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně dostane Pavla Pšenicová ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí za kolekci skla s názvem SMOKE. „Co letos překvapilo, bylo množství dobrých prací studentů středních škol. Zejména sklářské střední školy představily velmi kvalitní práce, a můžeme říct, že hrdě navazují na dlouhou tradici sklářství v českých zemích,“ uvedla děkanka Irena Armutidisová.

Veronika Valušková z Designskolen, Kolding v Dánsku, která soutěžila s domečkem pro divoké včely, získala Cenu společnosti Design Vision. „Zde je vidět, že design není jen o tvaru či estetické stránce, ale primárně o hlubší myšlence řešící i důležitá globální témata,“ zdůvodnil svůj výběr majitel společnosti Lukáš Chlíbek. „Projekt ‚Save the Bees, Save the Planet‘ má pomoci lidem uvědomit si, jak i divoké včely jsou nezbytné pro lidský život a jak snadno můžeme pomoci planetě a sami sobě, když jen umístíme pár včelích obydlí ve svém okolí,“ vysvětlila sama autorka.

Cenu rektorky Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě získal Pavol Soukal za svůj projekt kolébka UĽU, která má v sobě implantovaný monitorovací systém.

Společnost POPAI se rozhodla udělit cenu Petře Rudolfové z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za exponát „Němý sluha“, a to za autorčino velmi netradiční řešení. „Vychází z geometrie a skládá se ze dvou tvarově stejných kusů, které do sebe zapadají,“ podotkla sama autorka.

„Věřím, že si přehlídka díky online prostoru své diváky našla a hranice v tomto případě přestaly být překážkou. Doufám, že naše společná cesta bude jiná, než nám nabízí Woody Allen ve Vedlejších příznacích: ‚Více než kdy předtím v dějinách, stojí lidstvo na křižovatce. Jedna cesta vede k zoufalství a naprosté beznaději. Druhá k úplnému vyhynutí. Doufejme, že budeme, jako lidstvo dost moudří a vybereme si správně.‘ Troufáme si tvrdit, že chování společnosti v době korony bude zdrojem budoucích sociologických, kulturologických, kulturně-antropologických a dalších studií a že designové produkty budou logickým zhmotněním tohoto dění,“ řekla Hana Dvořáková, která stála u zrodu Bienále Design.S.

Speciální cenu Design za časů koronaviru si odnese Martin Krčma z VUT v Brně za svůj „Personifikovaný kompresní rámeček“. „Personalizovaná, opakovatelně použitelná pomůcka, která slouží ke zvýšení efektivity improvizovaných roušek. Rámeček si po nastavení ve webovém konfigurátoru může uživatel vytisknout na stolní 3D tiskárně,“ řekl autor.

Vyhlášení oceněných prací proběhlo 5. října 2020 v Technickém muzeu v Brně při příležitosti dernisáže online výstavy čtvrtého ročníku Mezinárodního bienále studentského designu DESIGN.S. S ohledem na současné podmínky se uskuteční dernisáž pouze formou uzavřeného setkání organizátorů a porotců.

Přehled oceněných prací: http://design-s.eu/oceneni_2020/

Mohlo by vás také zajímat...

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024

VARŠAVA: Třídenní pracovní návštěvu Polské republiky zahájil ministr Baxa ve středu 31. července ve Varšavě, kde se setkal s polskou ministryní kultury a národního dědictví Hannou Wróblewskou. Společně projednali nejen bohaté bilaterální kulturní vztahy, ale i aktivity směřující k záchraně kulturního dědictví na Ukrajině.

zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.08.2024