pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Ilustrační snímek
© Archiv pořadatele



Špičkoví čeští hudebníci míří do Kroměříže. V pátek zde startuje třetí ročník Letní hudební akademie

KROMĚŘÍŽ: Už v pátek 14. srpna zahájí svůj program třetí ročník Letní hudební akademie Kroměříž. Nabízí příležitost mladým hudebním talentům rozšířit si své znalosti a zkušenosti pod vedením špičkových lektorů. Na své si ale přijde i veřejnost, pro kterou je připravený doprovodný program koncertů či besed v rámci festivalu Hudební Kroměříž. Akademie potrvá do 19. srpna.

Autor článku: 
Kateřina Martykánová

Za pár dní začíná v prostorách ZUŠ a Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži Letní hudební akademie založená dirigentem Tomášem Netopilem. Lektory letošního ročníku budou Ivo Kahánek, Michaela Fukačová, Kateřina Kněžíková, Pavel Nikl, Barbara Maria Willi a další. Své zkušenosti a nadšení pro hudbu budou v průběhu šesti dnů sdílet s mladými talenty, které si sami vybrali z množství zájemců. Jejich studenty se letos stane 60 hudebníků, především z České republiky, což je dosud nejvíce od zahájení projektu.

„O výuku byl letos ze strany studentů mimořádný zájem a v některých oborech, jako například ve zpěvu, jsme je museli řadu z nich odmítnout,“ uvedla výkonná ředitelka Letní hudební akademie Kroměříž Jana Kubáčová s tím, že neúspěšní uchazeči se mohou zúčastnit alespoň pasivní formou společně s dalšími zájemci, kteří své hudební vzory mohou alespoň sledovat při výuce studentů.

Akademie je unikátní těsnou spoluprací mezi lektory a jejich studenty, cení se zejména individuální přístup. Vyučovat se zde nebude jen hudba, ale i sebeprezentace, práce s trémou či péče o zdravotní kondici muzikanta.

„Program akademie je ovšem otevřený i pro veřejnost. Čeká ji řada výjimečných koncertů a setkání s jedinečnými osobnostmi v rámci festivalu Hudební Kroměříž,“ uvedl dirigent Tomáš Netopil, zakladatel a umělecký ředitel akademie. Na koncertech se představí také lektoři i studenti LHAK. Novinkou letošního ročníku jsou benefiční koncerty.

Program festivalu Hudební Kroměříž pro veřejnost:

14. 8. v 19:00 Rotunda Květná zahrada - Zahajovací benefiční koncert: S vůní baroka  T. Netopil / A. Plachetka / B. M. Willi / V. Veverka / P. Nikl

15. 8. v 18:00 Kino Nadsklepí - BESEDA o umění, hudebním vzdělávání, práci s talentem - Moderuje Tomáš Netopil Hosté: A. Plachetka, D.Mareček, I. Kahánek 

16.8. v 19:00 Skleník Květná zahrada SLAVNOSTNÍ SYMFONICKÝ benefiční koncert T. Netopil/ K. Kněžíková/ Filharmonie Bohuslava Martinů

Saint-Saëns, Mozart, Ravel, Beethoven – „Osudová


 

17. 8. v 17:00 Kino Nadsklepí Cyril Höschl přednáška G. Mahler -psychodynamické souvislosti  
18. 8. v 19:00 Kino Nadsklepí Závěrečný koncert studentů LHAK
 

V souladu s platnými nařízeními Vlády ČR je při návštěvě koncertů, besed a přednášek mít na obličeji roušku nebo respirátor.

Předprodej vstupenek a více informací na www.academykromeriz.com a www.hudebnikromeriz.cz

Nad projektem Letní hudební akademie Kroměříž převzal záštitu ministr kultury Lubomír Zaorálek. Projekt se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury a Zlínského kraje

 

O Letní hudební akademii Kroměříž

Dirigent Tomáš Netopil v Kroměříži vystudoval základní uměleckou školu i konzervatoř. První ročník mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž inicioval v roce 2018. Ke spolupráci přizval vrcholné interprety klasické hudby, kteří coby lektoři předávají své zkušenosti nadějným mladým hudebníkům. Akademie je určena studentům konzervatoří, vysokých škol a mladým umělcům. LHAK v roce 2020 otevírá obory - sólová hra a zpěv, hudební management a akademie pro komorní smyčcová tělesa. Plánovaná orchestrální akademie ve spolupráci s Akademií klasické hudby letos proběhne v pozměněné podobě.

Letní hudební akademie Kroměříž kromě výjimečného uměleckého vedení studentům nabízí možnost setkávání a sdílení zkušeností vzájemně i s dalšími hosty, veřejné koncerty a laureátům pak účinkování s orchestrem filharmonie.

Lektoři hudebních oborů 2020

Ivo Kahánek (klavír)

Radek Baborák (lesní roh)

Jan Mráček a Jiří Vodička (housle),

Kateřina Kněžíková (zpěv),

Michaela Fukačová (violoncello),

Barbara Maria Willi (cembalo),

Pavel Nikl (viola, komorní hra),

David Mareček (hudební projekty),

Zdeněk Klauda (klavírní spolupráce),

Lukáš Moťka (trombon).

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024