pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta
Ředitel nejšikovnější ZŠ Šumavská Viktor Verner
© archiv MAS Horní Pomoraví



Podporují technické dovednosti dětí na Šumpersku

ŠUMPERK-OLOMOUCKÝ KRAJ: Dlouhodobý pokles zájmu o technické vzdělávání a učňovské obory vedl zástupce většiny škol v okrese ke spolupráci s městem a Místními akčními skupinami Šumperský venkov a Horní Pomoraví. Obě totiž realizují projekty nazvané Místní akční plán. Ten si klade za cíl zkvalitňovat vzdělávání v regionu.

Autor článku: 
Barbora Haušková

„Na začátku uplynulého školního roku jsme proškolili několik pedagogů ze Šumperska a rozdali k pilotnímu ověření do tří šumperských základních škol šroubovací stavebnici ROTO, abychom podpořili manuální zručnost a kreativitu dětí. Děti z prvních tříd dostaly stavebnice v prvním zářijovém týdnu a začaly tvořit okamžitě po rozbalení krabice,“ vzpomíná Anna Bartošová, ředitelka organizace MAS Horní Pomoraví, která projekt finančně podpořila.

V průběhu školního roku měli pedagogové možnost stavebnice používat jako doplňkovou pomůcku v rámci pracovních činností. Využili ji také pro některé početní úkony nebo k výuce rozeznávání hodiny.

Školy měly za úkol poslat po několika měsících zpětnou vazbu s popisem použití. Nejlépe úkol splnili na ZŠ Šumavská. Na konci školního roku převzal tamní ředitel Viktor Verner jako odměnu sestavu Lego robotické stavebnice. „Tahle stavebnice je už určena pro žáky na druhém stupni, neslouží totiž pouze ke konstruování, ale je možné ji i programovat. Snažíme se tak podporovat technické myšlení žáků. Podobné aktivity je mohou nasměrovat na nějaký z technických oborů,“ dodává Zdeňka Mihulková, manažerka projektu.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
23.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024