PLZEň: Divadlo ALFA je jedním z prvních divadel, která se v červnu po koronavirové pauze otevřela divákům. V úterý 9. června uvedlo v české premiéře srdceryvný příběh „Jenovéfa“ z repertoáru kočovných loutkářů. Autorem adaptace, režisérem i výtvarníkem je Tomáš Dvořák, jehož styl patří k nejlepším značkám českého loutkářství. Jenovéfa je po hrách Don Šajn (2001) a Johanes Doktor Faust (2005) třetím Dvořákovým návratem k loutkářským kořenům. Stejně jako v obou předchozích inscenacích ani tentokrát nechyběly jedinečně půvabné loutky vyrobené z obyčejných věcí nalezených v garáži či v domácnosti.
Jenovéfa je čtvrtou premiérou sezóny 2019/20, původně byla naplánovaná na 1. června a koronavirová krize tak posunula její uvedení o pouhý týden. „Výhodou je, že Jenovéfu hrajeme v menších prostorách divadelního klubu. Pokračovali jsme proto s přípravou hned, jak to bylo možné, s tím, že budeme hrát pro minimální počet diváků. Omezení se naštěstí tento týden uvolnila a můžeme tak obsadit všechna místa,“ vysvětlil ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.
Jenovéfa je sólovým projektem dlouholetého uměleckého šéfa Alfy Tomáše Dvořáka, jednoho z hlavních tvůrců osobité poetiky divadla, která okouzluje a baví diváky po celém světě. Zatímco se v současné době loutka spíše vytrácí, Tomáš Dvořák dál pěstuje bravurní práci s loutkou a opatruje dědictví, které už je chráněné i značkou UNESCO. Pečuje o to, co je Plzni a českému loutkářství vlastní. O hudební spolupráci na Jenovéfě požádal Tomáš Dvořák herce Petra Vydareného – ten se rozhodl využít starý pozapomenutý nástroj: citeru, která svými jímavými tóny dobře ladí.
Hra zahřeje milovníky řízných, zábavných, a přitom tragických love story: hraběnka Jenovéfa odmítne v době nepřítomnosti manžela Sylkfrída milostné návrhy rytíře Gola.
Jenže manžel uvěří pomluvám proradného padoucha... Příběh o utrpení brabantské hraběnky Jenovéfy byl poprvé zaznamenán již ve 14. století a rozšířil se i u nás zejména v knížkách lidového čtení. Vedle Dona Šajna a Doktora Fausta patřila Jenovéfa k nejoblíbenějším loutkovým hrám v celé Evropě a její osobité zpracování si předávaly i loutkářské rodiny v Čechách. Staré lidové hry v podání Alfy dnes baví romantickou naivitou i archaickým jazykem a divadlo s nimi uspělo mimo jiné v Německu, Francii, Itálii a Japonsku. Každý z příběhů trvá kolem 25 minut, Jenovéfu proto diváci uvidí ve dvojici s Johanesem Doktorem Faustem, nebo Donem Šajnem.
Slavnostní večerní premiéra 9., 10., 11. a 12. června v 19:00
Divadlo ALFA, Rokycanská 7, Plzeň
Sezóna 2019/20
První premiérou sezóny byla v říjnu pohádka Spáčka a vřeteno, inspirovaná originálním příběhem na motivy Šípkové Růženky z pera britského autora Neila Gaimana (režie Tomsa Legierski). V prosinci přišla na řadu dobrodružství mexického mstitele s názvem Pozor, Zorro! (režie Tomáš Dvořák). Březnová premiéra pohádky Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?!, určené poprvé v historii Alfy pro nejmenší děti už od dvou let, se kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskutečnila. Diváci novinku tvůrců z Ostravy Tomáše Volkmera a Hany Volkmerové poprvé viděli až 2. června. Jenovéfa je poslední premiérou sezóny. Divadlo ALFA v květnu i v červnu pokračuje ve vystoupeních pro domovy seniorů na Plzeňsku. Stále také vysílá a doplňuje nové pořady a programy na YouTube kanále ALFA zírá.
34. Skupova Plzeň
V červnu se měl uskutečnit festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň, protože se ale jedná o mezinárodní festival s bohatou účastí zahraničních umělců, byl kvůli pandemii přesunut. Nový termín přehlídky českých a slovenských profesionálních souborů je stanoven na 14. – 18. října 2020.
Vstupenky do Divadla ALFA
je možné zakoupit ve všech prodejních místech systému Plzeňská vstupenka a také přímo v pokladně Divadla ALFA, otevírací doba: PO - PÁ 8:00 - 15:30 hod. Pokladna Divadla ALFA je také otevřená vždy 1 hodinu před představením. Vstupenka do Divadla ALFA platí jako jízdenka MHD v Plzni - jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?