ČR: Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) rozšiřuje kategorie výročních cen Český lev. Nově si sošku během slavnostního ceremoniálu 28. Českého lva na začátku března příštího roku budou moci odnést i tvůrci animovaných a krátkých filmů. Při udělování cen dojde také ke změnám v kategoriích pro televizní projekty. Tvůrci televizních filmů, minisérií a seriálů tak mohou být oceněni i v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli, zvuk, střih, kamera, hudba atd. Ty byly doposud určené jen celovečerním filmům. Nově se ceny otevírají i pro díla distribuovaná prostřednictvím internetu.
„Nové kategorie i rozšíření tvůrčích kategorií lépe pokrývá aktuální vývoj v audiovizuálním světě a širokou škálu současné tvorby. Na poli animovaného i krátkého filmu vznikají kvalitní díla, která v minulosti jednotlivým kategoriím nevyhovovala. Pozornost veřejnosti i Českých lvů si však zaslouží. Stejně tak tuto tvorbu podporuje i Státní fond kinematografie,“ vysvětluje president ČFTA Ivo Mathé.
Do kategorií animovaného a krátkého filmu stejně jako u televizní tvorby přihlašují svá díla producenti do 31. října. Nový statut výročních cen ČFTA je k dispozici na www.ceskylev.cz.
Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA ke zhlédnutí na www.ceskylev.cz/cz/filmy-online. Novinkou posledního 27. Českého lva je i e-shop, ve kterém si mohou zájemci na www.ceskylev.cz/cz/shop zakoupit merchandising s cibulákovými motivy letošního ročníku.
PŘEHLED KATEGORIÍ VÝROČNÍCH CEN ĆESKÝ LEV
1) nejlepší celovečerní film
2) nejlepší režie
3) nejlepší scénář
4) nejlepší kamera
5) nejlepší hudba
6) nejlepší střih
7) nejlepší zvuk
8) nejlepší scénografie
9) nejlepší kostýmy
10) nejlepší masky
11) nejlepší herečka v hlavní roli
12) nejlepší herec v hlavní roli
13) nejlepší herečka ve vedlejší roli
14) nejlepší herec ve vedlejší roli
15) nejlepší dokumentární film
16) nejlepší televizní film nebo minisérie
17) nejlepší televizní seriál
18) nejlepší animovaný film
19) nejlepší krátký film
20) mimořádný přínos české kinematografii
21) mimořádný počin v oblasti audiovize
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?