PÍSEK: Asi nejslavnější vojenský střet, který se kdy odehrál v okolí města Písku, je bezesporu bitva u Sudoměře. Udála se přesně před 600 lety - 25. března 1420. Prácheňské muzeum připravuje k této události výstavu, která se otevře 1. března. Ale již 13. února do Písku zavítá s přednáškou o Janu Žižkovi profesor PhDr. Petr Čornej, DrSc. O pár dní později můžete také přijít na setkání s jihočeskými spisovateli, kteří se sejdou v bytě píseckého básníka Adolfa Heyduka v Tyršově ulici, aby představili něco ze své nové tvorby.
Již ve čtvrtek 13. února tdo Písku zavítá jeden z největších českých odborníků na neklidné období 15. století profesor PhDr. Petr Čornej, DrSc. z Husitské teologické fakulty UK v Praze. Jeho prezentace s názvem Polní velitel Jan Žižka představí husitského hejtmana v jeho nejvlastnějším poslání polního velitele. Bude se soustředit právě na jeho vojenské akce na Písecku a zaměří se i na vojevůdcovy vztahy s Táborem. Historik Petr Čornej zahájí své povídání v přednáškovém sále muzea v 16 hodin.
Jako každý rok - letos již popáté - se scházejí jihočeští spisovatelé v bytě píseckého básníka Adolfa Heyduka v Tyršově ulici, aby představili něco ze své nové tvorby. Letošní ročník bude poprvé bez Richarda Uhra, píseckého literáta a zakladatele této tradice. Setkání se spisovateli je rozděleno na dvě nedělní odpoledne, přičemž v neděli 16. února budou hosty u básníka Heyduka František Niedl, Petr Šulista, Jan Bauer, Hynek Klimek, Hanka Hosnedlová, Jarmila Mandžuková a Stanislava Bumbová. Číst ze svých povídek, románů či poezie budou od 16 hodin.
Aktuální informace, fotografie a zajímavosti můžete rovněž sledovat na www.facebook.com/pmpisek či www.instagram.com/prachenskemuzeum/
Přijďte nás navštívit!
Vaše Prácheňské muzeum
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.