ŠTERNBERK: Hrad Šternberk projde rozsáhlou rekonstrukcí. Slavnostní poklepání základního kamene v pátek 20. prosince 2019 symbolicky zahájilo rozsáhlý projekt obnovy hradu „Šternberské hradní návrší – čas proměn hradního parku a podhradí“.
Předmětem projektu je záchrana a obnova vybraných částí areálu. Jedná se především o historické objekty předhradí při vstupu do areálu, obnovu objektu ledovny a zatraktivnění hradního lesoparku. Realizací projektu se zvýší atraktivita objektu pro návštěvníky, standard poskytovaných služeb a rozšíří se nabídka a servis návštěvníkům.
Rekonstrukce hradu Šternberk převyší částku 50 milionů korun a zahrne obnovu části hradního areálu, z nichž některé jsou v havarijním stavu a podstoupí vůbec první větší stavební zásahy od poslední přestavby hradu zahájené roku 1886.
Stavební obnovou projde strážní domek, který přímo navazuje na městskou památkovou zónu a je prvním místem kontaktu s návštěvníkem. Po rekonstrukci bude objekt sloužit k prodeji vstupenek, suvenýrů, jako informační centrum, odpočinkový i expoziční prostor. Dále to bude fasáda objektu brány a přilehlé stavby – bývalé šatlavy. Obnova se týká i technicky ojedinělé stavby ledovny, která může být do budoucna součástí prohlídkových tras. Bude dostavěno i sociálního zařízení pro návštěvníky v prostoru mezi ledovnou a lesovnou. Obnova se nevyhne ani hradnímu parku, a to obnovou a dobudováním části cestní sítě, přestavbou skleníku na pergolu s herními prvky, vybudováním a opravou zpevněných ploch, odpočivadel a schodišť a vybavení parku mobiliářem v podobě laviček, košů či stojanů na kola. V plánu je vytvoření nového informačního systému.
Investované finance do vyhledávané památky, nabízející jednu z nejkvalitnějších expozic umění a architektury od gotiky po 20. století, také zvýší ochranu i zabezpečení historicky cenného objektu.
Státní hrad Šternberk, který je největší a nejvýznamnější turistický cíl ve městě, byl založen v polovině 13. století. Původně se jednalo o obranné středověké sídlo. V průběhu času byl hrad několikrát přestavován a jeho současná podoba je z druhé poloviny 19. století. Okolní lesopark vznikl v letech 1907–1909 a jeho autorem je vídeňský architekt Albert Esche.
Zdroj zrávy a přiložené fotografie ZDE
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.