neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
© Logo Kraje Vysočina



Cestovní ruch na Vysočině se bude v roce 2020 „točit“ kolem skla

KRAJ VYSOČINA: Hlavním tématem roku 2020 pro cestovní ruch na Vysočině bude sklářství. Vysočina sklářská se po několikaměsíčním plánování stala marketingovým tématem roku. Veškeré akce zaštiťuje a propaguje destinační agentura Vysočina Tourism. První informace podá zájemcům v nové publikaci Vysočina sklářská na veletrhu Region Tour v Brně. Krásu skla z Vysočiny včetně živých ukázek jeho výroby budou moci návštěvníci obdivovat na hlavním veletrhu cestovního ruchu Holiday World v Praze.

Autor článku: 
luk

„Sklářství má na Vysočině dlouhou tradici, naším cílem je představit práci sklářských mistrů i výsledky sklářského řemesla, a to z pohledu slavné minulosti i významné sklářské produkce současné zaměřené na designové a autorské sklo. Nepůjde pouze o výstavy, ale i o kontaktní prezentace v nezvyklých lokacích, nebude chybět nostalgické vzpomínání na tradiční výroby, dny otevřených dveří v zapojených sklárnách nebo tematické zaměření říjnových tradičních Dnů otevřených ateliérů,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury a památkové péče Jana Fischerová.

V Kraji Vysočina proběhne během roku mnoho akcí – výstavy, odborná sympozia, výtvarné dílny, přednášky, dny otevřených dveří sklářských provozů.

S kompletní nabídkou sklářství na Vysočině se mohou zájemci seznámit během měsíční prezentace od 12. dubna do 10. května  v jihlavském obchodním domě CITYPARK. Ta bude termínově „vklíněna“ mezi dvě hlavní výstavy: výstavu  ateliérového skla, současného designu a sklářských prací, kterou bude v době od 21. května do konce srpna nabízet Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a dlouhodobou výstavu na hradě v Ledči nad Sázavou prezentující vývoj sklářství na Vysočině, tu budou moci návštěvníci hradu vidět od začátku června. Obě jsou dílem Muzeí Vysočiny Třebíč a Havlíčkův Brod v rámci projektu I-CULT.

V současné době je kompletován kalendář akcí Vysočiny sklářské, kromě již potvrzených výstav, sympozií, dílen bude kalendář postupně „zahušťován“ dalšími osobními aktivitami osobností uměleckého života regionu.  V současné době je různou měrou zapojena řada sklářských firem, ateliérů a hutí, všechny sbírkotvorné organizace zřizované Krajem Vysočina, dále střední umělecké školy, ale například i soukromé osoby vlastnící kulturní památky na Vysočině. Dílem zdánlivě nesourodé skupiny umělců a firem bude v rámci Vysočiny sklářské vytvořeno unikátní skleněné dílo, které bude umístěno na zámku ve Světlé nad Sázavou a bude připomínat minulost, současnost a nastíní budoucnost regionálního tradičního oboru.
Tato aktivita je velkou výzvou, v tuto chvíli ještě sami nevíme, jaké dílo vznikne, půjde o náročnou, ale originální úlohu pro všechny pozvané partnery,“ uvedla Jana Fischerová.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024

ČR: V těchto dnech vyšlo nové album Vteřiny, měsíce a roky, které je výsledkem třetí spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem, po předchozích úspěšných albech Jednou tě potkám (2019) a Noční obraz (2021), která získala dohromady sedm cen Anděl. Vladimír Mišík na novém albu přináší patnáct nových písní se čtyřmi texty Michaela Žantovského, šesti vlastními texty, dále již tradičně zhudebněné básně oblíbených autorů – Jiřího Dědečka, Jana Skácela, Josefa Kainara a Františka Gellnera, a také jeden text Tomáše Belka, Ostrouchovova někdejšího souputníka z kapely Sto zvířat. Autorem hudby dvou písní je Vladimír Mišík, ostatní texty zhudebnil Petr Ostrouchov.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
18.10.2024