KLADNO: O spolupráci českého a polského disentu toho již bylo napsáno mnoho. U nás je ovšem doposud znám spíš pohled ze strany českých účastníků a pamětníků této spolupráce. Návštěva Juliana Golaka v naší knihovně nám tak pomůže lépe dotvořit obrázek o pozitivních momentech a hrdinství jednotlivců v dobách totalitních a jak důležitou byla kulturní a informační výměna mezi nesvobodnými národy té doby.
A co tedy bude tématem přednášky?
Solidarita v Polsku 1980-1989. Vznik a činnost Polsko–české solidarity. Přesuny na polsko–českých hranicích vedené Janem Mrockovskym a Zdzisławem Dumanskym v horách Kladského pomezí. Přednáška bude probíhat v polštině a bude tlumočena do českého jazyka.
- Šéf Asociace Polsko-česko-slovenské Solidarity (1995 – doposud),
- původce organizátor a tajemník Euroregionu Glacensis (1994–1998),
- zakládající člen sdružení Višegrádského festivalu,
- zakládající člen Polsko-české vědecké společnosti. Šéfredaktor měsíčníku Zemia Kłodzka (1997–1999)
- předseda organizačního výboru Polsko-českých dnů křesťanské kultury "Buďme rodinou" (1990–doposud)
- držitel Ceny ministra kultury České republiky – za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí (2001)
- držitel Velitelského kříže řádu Polonia Restituta - udělil polský prezidentem Lech Kaczyński (2008)
Akce se koná za laskavé finanční podpory Středočeského kraje.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.