neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
© www.kraj-lbc.cz



Město pro všechny

LIBEREC: Zástupci třinácti národností, kteří se buď natrvalo, anebo jen přechodně usadili v Liberci, se představili v pátek 30. srpna na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Komunitní středisko Kontakt zde za podpory statutárního města Liberce a Libereckého kraje pořádalo už 8. ročník Letního festivalu cizinců a národnostních menšin. 

Autor článku: 
luk

Cizinci nabízeli návštěvníkům festivalu ochutnávku svých tradičních pokrmů, předváděli své kroje a národní tance a písničky. Festival nese podtitul „Liberec – jedno město pro všechny“. A to je také smyslem celé akce – ukázat, jaké zajímavé národnostní menšiny pod Ještědem žijí. Současně festival přináší návštěvníkům základní informace o jejich zvycích a kultuře. Každé národnosti patřil přitom na náměstí jeden stánek. U něho mohli lidé ochutnat některý z tradičních jídel dané země, popovídat si s hostiteli a přečíst zajímavosti o dané zemi z tištěných propagačních materiálů.

„Přes ochutnávky pokrmů, a hudební a taneční ukázky nakouknou návštěvníci festivalu do zvyků a lidových tradic různých národností. Festival tak přispívá k tomu, abychom se lépe poznali, chápali a tolerovali. Což je zrovna v dnešní době sílící xenofobie a rasové nesnášenlivosti velmi důležité. Díky svým národnostním menšinám je Liberec bohatší. Bohatší o to, co do něj cizinci vnáší svou kulturou,“ zdůraznil náměstek Pavel Svoboda.

Každý stánek zdobila vlajka dané země. Někteří Liberečané tak možná poprvé v životě viděli zástavy převážně buddhistické Kalmycké republiky či Tatarstánu (obě republiky jsou součástí Ruské federace). Dále se na festivalu představili Romové, lndové, Vietnamci, Kazaši, Moldavané, Ukrajinci, Gruzínci, Mongolové, Rusi nebo Uzbeci. Lidé si rovněž mohli odnést recepty na podávaná jídla. Ochutnávku jídel doplňoval kulturní program s ukázkami národních tanců a krojů.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024

ČR: V těchto dnech vyšlo nové album Vteřiny, měsíce a roky, které je výsledkem třetí spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem, po předchozích úspěšných albech Jednou tě potkám (2019) a Noční obraz (2021), která získala dohromady sedm cen Anděl. Vladimír Mišík na novém albu přináší patnáct nových písní se čtyřmi texty Michaela Žantovského, šesti vlastními texty, dále již tradičně zhudebněné básně oblíbených autorů – Jiřího Dědečka, Jana Skácela, Josefa Kainara a Františka Gellnera, a také jeden text Tomáše Belka, Ostrouchovova někdejšího souputníka z kapely Sto zvířat. Autorem hudby dvou písní je Vladimír Mišík, ostatní texty zhudebnil Petr Ostrouchov.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
18.10.2024