JIHOČESKÝ KRAJ: Nezadržitelně se nám blíží doba letních dovolených s ní i plánování výletů za zábavou a poznáním. Vydejme se třeba na Táborsko. Okres Tábor se rozkládá v severní části Jihočeského kraje, jeho pomyslnou osu tvoří řeka Lužnice, která si zachovává svůj původní ráz. Lužnice i do ní přitékající Nežárka jsou velmi oblíbené dopravní tepny vodáků, kteří zde během horkých letních dnů brázdí hladiny svými kajaky a loďkami.
Samotné město Tábor je úzce spojeno s husitským hnutím a Janem Žižkou z Trocnova. Centrum je památkovou rezervací a historie zde na vás dýchá na každém kroku. Nejvýznamnější památkou je radnice jejíž čtyři křídla obklopují malé nádvoří. Hloubením sklepů nazývaných "lochy", pod jednotlivými domy v historické části Tábora na Starém městě, vznikl komplex podzemních prostor a chodeb, který je návštěvníky vyhledávaným místem a v horkých letních dnech nabízí chodby příjemný chládek.
Pěšky nebo na kole se můžete vydat Tismenickým údolím po 2 kilometrové stezce, kde se návštěvou starých mlýnů vrátíte v čase. Během procházky se vám otevře krásný výhled na Bechyňskou bránu a Kotnovskou věž. Stezka je spojnicí mezi Jordánem, tedy nejstarší evropskou údolní nádrží, a řekou Lužnicí.
Pro mlsaly i ty co rádi občas hřeší je v Táboře Muzeum čokolády a marcipánu, které představuje a mapuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování do formy bonbonů, tabulek, pralinek, figurek. Další část expozice je věnovaná marcipánu a jeho možnostem zpracování. Marcipánový model náměstí a jiných táborských dominant, modely pohádek, šatičky pro panenky a mnoho dalšího dokazuje, jak jsou naši cukráři šikovní.
Na soutoku Lužnice a Kozského potoka se rozprostírá město Sezimovo Ústí s oblíbeným výletním místem, zříceninou Kozí hrádek, jedním z útočišť mistra Jana Husa před jeho odchodem do Kostnice.
Nedaleko města Jistebnice, ukrytá v kopcích Českého Meránu, v blízkosti Javorové skály se nachází malá víska Ounuz. Je kolem dokola obklopena pastvinami a tajuplnými Čertovými kameny, obsahuje několik roubených staveb, které vísku utvářejí. Většina se do dnešních dnů zachovala ve své původní podobě, čímž činí Ounuz živým skanzenem lidové architektury.
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.