středa
8. ledna 2025
svátek slaví Čestmír
pozvánka na výstavu
© zdroj: Alšova jihočeská galerie



Explozivní cartoon estetika na výstavě Pasta Oner

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU: V sobotu 8. 6. 2019 byla v kulisách zámku Hluboká nad Vltavou vernisáží slavnostně zahájena výstava s názvem Pasta Oner. Pasta Oner je jeden z nejvýraznějších autorů současné české vizuální scény, pokračovatel světového pop-artu a pronikavý komentátor popkulturní společnosti. Výstava představí dosud nevystavenou kolekci děl z let 2017-2018, zejména velkoformátové malby, příznačné objekty a instalace.

od 09.06.2019 do 06.10.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Tento soubor představuje symbiózu explozivní cartoon estetiky a manipulovaných reminiscencí starých sakrálních obrazů v kulisách zámku Hluboká nad Vltavou.

Pasta Oner (*1979), jeden z nejvýraznějších současných umělců české vizuální scény, dlouhodobě a systematicky reflektuje svým charakteristickým způsobem aktuální popkulturní společnost. V jeho dílech se v mediálně bohatém spektru vizuálního jazyka zpřítomňují pro dnešní dobu příznačné asamblážové formy vyprávění. Významově bohatě nabité obrazy čerpají nejen z všudypřítomné globální fascinace světem bohatství, luxusních značek a spotřební krásy, ale vydávají se také po stopách různých forem spirituální transcendence či vnitřních zákoutí víry, odkrývají řadu osobních a popových mytologií, zkoumají podvědomé touhy a reminiscence na lidskou sexualitu.

"Autorova tvorba je nalezeným rubem a lícem pekla i nebe nás samých. V prostupování emocí dobra a zla, banality a vážnosti spočívá klíč Pastova myšlení, které nás překvapuje nehoráznou křehkostí nekonečně se vinoucího oblouku poněkud patetické Božské komedie."

Aktuální výstava prezentuje autorův dosud nevystavený korpus obrazů z let 2017-2018 zapůjčených kompletně ze soukromých sbírek, inovovanou sadu ikonických objektů Micky Mouse a rozměrnou nástěnnou neonová instalaci. V obrazech je zřetelný formální i významový posun: Pasta k tradiční pop-artové estetice svých obrazů přidává nově i realistickou malířskou polohu odkazující na motivy z dějin západního sakrálního umění. V Pastových obrazech se nyní zhušťuje čas a historie ztrácí lineární vývoj. Otázka aktuálnosti témat a forem přestává být relevantní a otevírá se tak příležitost možná až archetypálnímu čtení jeho děl. Výstava sleduje tento tematický posun v Pastových obrazech a rozehrává v prostoru západního sálu zámecké jízdárny imaginativní alegorickou cestu.

Kurátor: Pavel Kubesa
Text: Karel Srp, Pavel Kubesa

Více zde: https://www.ajg.cz/vystavy2/pripravujeme/pasta-oner/
 
Zdroj: Bc. Ondřej Bezouška, www.ajg.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura, Senioři
Články a komentáře
08.01.2025

OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat. 

Podívejte se na náš nový dokument,  kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu. 

Dokument najdete ZDE.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.01.2025

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025