PRAHA: Už tři měsíce běží výzva Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na podporu neformálního vzdělávání. Resort má celkem připraveno 200 milionů korun, přesto už teď hodnotí projekty za víc než 240 milionů. Žádosti o peníze z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání je přitom možné podávat až do ledna příštího roku. Na řadu projektů tak zdroje zřejmě nevystačí.
Ministerstvo doufá, že pomocí těchto prostředků budou moct neziskové a vzdělávací organizace a spolky inovovat a vylepšit svou činnost a nabídku tak, aby učení se mimo školní lavice bylo dostupnější pro větší počet dětí a mladistvých. „Význam toho, co se děti naučí mimo školu, v poslední době roste. Díky této výzvě dojde k významnému navýšení finančních prostředků, které plynou do podpory neformálního vzdělávání v organizacích pracujících s dětmi a mládeží,“ zmiňuje na webu ministerstva školství ředitel Odboru pro mládež MŠMT Michal Urban.
Finance na vzdělávání mimo klasické školy poskytují ale i další instituce. Například přeshraniční aktivity podporuje Evropský fond pro regionální rozvoj, ryze česko-německé projekty pak například Česko-německý fond budoucnosti nebo Programy přeshraniční spolupráce Cíl EÚS 2014–2020.
Už v pondělí 3. června se setkají mladí Češi a Bavoři na prvním semináři nového projektu neformálního vzdělávání Digitálně internacionálně, který se koná v obci Stachy na úpatí Šumavy. Tématem je digitalizace, průmysl 4.0 a pohled na změny, které rozvoj informačních technologií přináší nejen do příhraniční oblasti. „Cílem setkání je podat mladým lidem informace o možnostech profesního vzdělávání v průmyslových a technických oborech a motivovat je ke komunikaci v cizím jazyce – cenné kompetenci pro přeshraniční spolupráci,“ říká Magdaléna Hrubá, vedoucí projektová manažerka Digitálně internacionálně. Součástí programu je exkurze do inovativních podniků v regionu.
Projekt organizuje za českou stranu plzeňský spolek Knoflík a za německou Centrum pro vzdělávání mládeže ve Waldmünchenu. „Všechny naše aktivity jsou navrženy tak, aby při nich účastníci získávali důvěru ve své schopnosti a přijali proces učení jako svůj celoživotní úkol,“ vysvětluje Anne Krumpp, projektová manažerka Centra pro vzdělávání mládeže ve Waldmünchenu. Celkem se v rámci Digitálně internacionálně uskuteční 14 seminářů, které jsou vhodné pro žáky ve věku od 12 do 20 let.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.