ČESKÉ BUDĚJOVICE: U příležitosti 70 let výročí Malého divadla bude na Zlatém mostě u Jihočeského divadla slavnostně otevřena Maringotka Malého divadla. Můžetete ji navštívit v nejbližších dnech ještě 30. a 31. 5. 2019 od 12.00 do 18.00 u Jihočeského muzea.
Co se stane, když se spojí genius loci maringotky po slavném loutkářském rodu Kopeckých, loutky ze starých inscenací Malého divadla a nová zvuková
technologie schopná simulovat 3D prostor?
Nechte se přenést do zcela svébytného světa, v němž zažijete divadelní vzpomínky doslova na vlastní kůži! Autentický zážitek, určený právě a jen jednomu divákovi, je umožněn díky tzv. binaurálnímu zvuku. Specifičností jeho nahrávání je způsob simulace prostorového vnímání, podobný 3D efektu, tedy snímání zvuku napodobující lidské ucho. A proto podlehněte zážitku, v němž se stírá hranice mezi iluzí a skutečností!
Interaktivní vizuálně-zvuková instalace v maringotce je inspirována historií a inscenacemi Malého divadla v Českých Budějovicích a vytvořena u příležitosti 70 let jeho výročí. Je určena pro diváky od 12 do 99 let.
Koncept, scénář a režie: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Zvukový design a hudba: Jan Čtvrtník
Výtvarná instalace a design maringotky: Klára Hejlková
Technická realizace maringotky: Jan Dědeček
Elektroinstalace: Petr Valeška
Zvukové stopy namluvili: Jan Čtvrtník, František Hnilička, Jan Kaštovský a
Lucie Valenová
Hlasy pamětníků: Roman Gebelt, Petr Hašek, Jana Křišťanová, Bohuslava
Maříková, Drahoslava Vačkářová
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.