středa
21. srpna 2024
svátek slaví Johana
Plzeňští Židé před sokolovnou, připraveni k deportaci do Terezína prvním plzeňským transportem "R" 18. ledna 1942. V první řadě stojí rodina Rosenbaumových z Pražské ulice č. 12.
© archiv ZČM v Plzni



NEZTRATIT VÍRU V ČLOVĚKA: PROTEKTORÁT OČIMA ŽIDOVSKÝCH DĚTÍ

PLZEŇ: Holocaust vnímaný dětskýma očima a zaznamenán dětmi. Skrze výtvarné práce dětí, které vznikaly v Terezíně v období let 1942 až 1944, přibližuje výstava Neztratit víru v člověka: Protektorát očima židovských dětí/ Příběh dětí: Kresby dětí z terezínského ghetta život v Protektorátu a Terezíně tak, jak ho vnímaly děti.

od 30.04.2019 do 28.07.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Výstava představuje dětem a mladým lidem různé aspekty života Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a to z pohledu jejich šesti tehdejších vrstevníků. Jejím záměrem je přiblížit především žákům a studentům základních a středních škol náročné téma holocaustu a zprostředkovat jim seznámení s židovskou menšinou. Výstava představuje osobní příběhy konkrétních židovských dětí a jejich rodin jako klíč k pochopení historických událostí předválečného a válečného Československa. Pro přiblížení historické problematiky zejména mladým návštěvníkům byly při tvorbě výstavy využity autentické materiály, z nichž mnohé vytvořily samy děti: úryvky z deníků, korespondence, kresby ze sbírky dětských kreseb z Terezína, dětské časopisy, fotografie dětí, dobový tisk a další obrazové i tištěné dokumenty.

 

PŘÍBĚH DĚTÍ: KRESBY DĚTÍ Z TEREZÍNSKÉHO GHETTA

Sbírka dětských kreseb z ghetta Terezín je naprosto ojedinělou a nejrozsáhlejší sbírkou dětské kresby na světě. Čítá na 4 500 prací židovských dětí, které prošly během druhé světové války terezínským ghettem. Všechny kresby obsažené ve sbírce vznikly v krátkém období necelých dvou let (1942–1944) v hodinách kreslení organizovaných absolventkou Bauhausu, Friedl Dicker-Brandeisovou. Výstava je rozdělena do osmi tematických celků, které popisují historii židovských obyvatel Protektorátu Čechy a Morava za holokaustu s důrazem na život v Terezíně, a to především tak, jak byl vnímán dětskýma očima. Každý z následujících 4 panelů obsahuje jednu tematickou část, ke které je vybráno 5 až 7 kreseb a krátký informační text uvádějící do historických souvislostí. Souhrnně tak panely zahrnují 8 tematických celků, které sledují jednak historii židovských obyvatel Protektorátu Čechy a Morava za holokaustu, jednak věnují pozornost samému průběhu holocaustu, s důrazem na život v Terezíně, a to především tak, jak byl vnímán dětskýma očima.

Dvojice putovních panelových výstav je zapůjčena z Židovského muzea v Praze. Výstavy tvoří volnou tematickou součást letošního ročníku Jom ha-šoa (Den památky obětí holokaustu), který v roce 2019 připadá na 2. dubna. Vstupné na výstavu je zdarma.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: V kultuře pracuje přibližně 221,6 tis. osob a kulturním a kreativním povoláním se věnuje 136 tis. z nich. Podle údajů ze Sčítání 2021 se nejvíce pracovníků vykonávajících vybraná kulturní a kreativní povolání vyskytuje v Hl. městě Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Tradičním a uměleckým řemeslům dominuje Liberecký kraj.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Odborné studie a recenze, Nepřehlédněte
16.08.2024