pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Vítězný štáb při realizaci
© zdroj: Ateliér Audiovizuální tvorba UTB



Do Zlína putuje první místo z mezinárodní soutěže pro začínající filmaře

ZLÍN: 15.–17. března 2019 proběhlo na pěti filmových školách napříč Evropou historicky první kolo soutěže ‚48 Hours Challenge European Inter-Schools‘. Úkolu vymyslet, napsat, natočit, sestříhat, ozvučit a dokončit film v délce 1–2 minuty na zadané téma se nejlépe zhostil štáb složený ze studentů Ateliéru Audiovizuální tvorba UTB ve Zlíně. Za svůj snímek ‚Exit the Reality‘ si odnesl první místo.

Autor článku: 
TZ/ika

Myšlenka vyzvat studenty audiovize evropských škol k poněkud šílenému úkolu, jakým je vytvořit film od scénáře po veřejnou projekci během pouhých dvou dnů, vznikla ve francouzské škole 3iS Bordeaux, která podobnou akci pravidelně organizuje pro své studenty. Hozenou rukavici, v rámci vůbec prvního mezinárodního kola, zvedly týmy z Portugalska, Švýcarska, Francie, Bulharska a České republiky. Tu zastupovalo konkrétně šest štábů z Univerzity Tomáše Bati a jeden ze zlínské střední filmové školy Creative Hill College.

Ve Zlíně se tak natočilo celkem sedm krátkých snímků, ze kterých odborná porota ve složení zástupců Ateliérů, místních produkčních společností a zlínské filmové kanceláře, vybrala nakonec tři postupující projekty. Ty pak reprezentovaly Zlín (potažmo celou Českou republiku) při finální volbě vítězů. Stejný předvýběr provedly také ostatní zúčastněné školy. Mezinárodní porotu ve výsledku nejvíce oslovil snímek, který vznikl v režii studenta 2. ročníku zlínského Ateliéru, Aleše Valtra.

„Nejnáročnější pro nás byl proces vymýšlení. Víc jak polovinu času nám zabrala snaha vymyslet nějaký jednoduchý, ale efektivní námět. Nakonec jsme se rozhodli realizovat videoklip. Náměty na něj se ale neustále měnily, často na základě náhod či vzniklých situací. Závěrečný koncept pak vznikl vlastně až ve střižně. Protože nám vymýšlení zabralo hodně času, samotnou produkci a postprodukci jsme nakonec museli stihnout za pouhých 24 hodin,“ popisuje svou účast v soutěži Aleš Valtr. Pro něj samotného bylo natáčení o to složitější, že v klipu současně ztvárnil hlavní roli. 

Na úspěchu vítězného snímku se kromě režiséra podíleli také kameraman Jan Žůrek (3. ročník), produkční Tomáš Mokroluský (2. ročník), zvukař Erik Snopko (4. ročník) a herečka a marketingová manažerka v jedné osobě Aneta Zelenková (1. ročník). Odměnou za první místo je celému štábu týdenní pobyt v jednom ze zahraničních měst, ve kterém se soutěž odehrávala. Studenti si nakonec vybrali francouzské Bordeaux, tedy město hlavního organizátora soutěže. Na zaslouženou exkurzi vyrazí v květnu tohoto roku. Nedílnou součástí pobytu bude i družba s tamější filmovou školou.

Práci zlínských studentů samozřejmě oceňují kromě poroty i jejich pedagogové: „Je to pro nás velký úspěch a zároveň pozitivní motivace. V zahraničí se promítaly všechny naše filmy a obecně byly velmi dobře přijaty,“ říká Libor Nemeškal z Ateliéru Audiovize, iniciátor zapojení Zlína. Jeho slova potvrzuje skutečnost, že kromě vítězného snímku Exit the Reality zmínila mezinárodní porota i další zlínský film – Charlie’s. Pro Zlín to však tímto ještě nekončí. „Pokud všechno dobře dopadne, průběh i výsledky soutěže, včetně projekce vítězného filmu, představíme na kongresu Mezinárodní asociace filmových a televizních škol CILECT, který se uskuteční v říjnu tohoto roku v Moskvě,“ dodává Nemeškal.

Vítězný snímek Exit the Reality si mohou zájemci pustit na síti YouTube  (https://youtu.be/Ywmpgeq0_Mc). Kromě něj zde mohou zhlédnout také další ze zlínských soutěžních filmů – Escape (https://youtu.be/lXAakX-rbVE). Ten vytvořil štáb složený převážně z pedagogů Ateliéru audiovize. Při sledování mohou diváci sami porovnat, jak se tvůrcům podařilo splnit zadání. Tím bylo ústřední téma ‚exit‘ a povinnost zakomponovat do díla prvek vody, hvězdy a náhodného setkání.

Zdroj: doc. MgA. Libor Nemeškal, Ph.D., Ateliér audiovizuální tvorba UTB ve Zlíně a Mgr. Magdaléna Hladká, výkonná ředitelka ZLÍN FILM OFFICE

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024