PLZEŇ: 32. ročník filmového festivalu Finále Plzeň zahájí ve čtvrtek 11. dubna světová premiéra cestopisného dokumentu Cesta jako žádná ze sta. A právě tento snímek je jednou z již přidaných projekcí, protože byl pár dní po zahájení předprodeje vstupenek vyprodán. Stejně tak tomu bylo i u filmů Ženy v běhu a Toman.
„Zájem o festival mě moc těší, některé projekce byly vyprodány opravdu pár okamžiků po spuštění prodeje vstupenek a týden po zahájení předprodeje už přidáváme tři projekce. Ženy v běhu zařazujeme na pátek 12. dubna od 16:30 na Velký sál, dokument Cesta jako žádná ze sta se navíc promítne ve čtvrtek 11. dubna od 17:30 v Kinosále, ale tato projekce je už také vyprodaná. Film Toman uvedeme ještě v sobotu 13. dubna od 18:30 v Malém sále Měšťanské besedy,“ láká na festival Finále Plzeň jeho ředitelka Eva Veruňková Košařová.
Pár posledních volných míst je na promítání snímků Teroristka s bravurní Ivou Janžurovou v hlavní roli, na premiéru filmu Edmond, který se natáčel v plzeňském Divadle J. K. Tyla, či na Manželské etudy.
Tradičně se do Plzně chystá oslavit český film celá řada osobností filmového průmyslu. Zahájení se zúčastní oba protagonisté zahajovacího snímku Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek, účast přislíbili i další členové tvůrčího týmu. V dalších dnech budou mít návštěvníci možnost potkat řadu herců a hereček – např. Antonii Formanovou, Ivanu Chýlkovou, Jaromíra Hanzlíka, Jiřího Mádla, Václava Neužila, Halku Třešňákovou, Eriku Stárkovou, Evu Josefíkovou, Bereniku Kohoutovou, Kateřinu Winterovou, Petru Nesvačilovou, Jiřího Ployhara, Jenovéfu Bokovou, Eriku Stárkovou, Annu Kameníkovou. Z dalších filmových profesionálů se na Finále Plzeň chystají např. bratři Michal a Šimon Cabanovi, Tomáš Baldýnský, Ondřej Trojan, Václav Marhoul či Hana Třeštíková. K projekci dokumentu Moje století přislíbil účast i jeden z protagonistů – 102letý Eduard Marek.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?