čtvrtek
22. srpna 2024
svátek slaví Bohuslav
Život za železnou oponou
© archiv pořadatele



Život za železnou oponou v opevnění Šatov

BRNO: Pozor, státní hranice – hlásal výstražný nápis už několik kilometrů od samotné hranice. Do tohoto prostoru měli přístup pouze pohraniční stráže a prověřené osoby. Možnosti přechodu hranic směrem na západ (před rokem 1989) připomene akce Technického muzea v Brně s názvem Život za železnou oponou. Ta se uskuteční v sobotu 13. dubna na památce muzea v Areálu československého opevnění v Šatově, nedaleko hranic mezi Rakouskem a naší republikou.

13.04.2019
10:00 - 17:00
Autor článku: 
TZ/klapka

„Základním prvkem, který zabraňoval přechodu státní hranice, byl drátěný zátaras,“ vysvětluje garant akce Roman Řezníček, kurátor oboru Militaria (TMB). „Od roku 1952 tvořily zátaras tři stěny vybudované z dřevěných kůlů, vypletené ostnatým drátem. Do prostřední části zátarasu byl pouštěn proud o napětí 2000 až 6000 voltů. O jeho zapnutí rozhodoval velitel roty Pohraniční stráže, a to nejen při riziku narušení státní hranice, ale také například při špatné viditelnosti. Na exponovaných místech byly mezi jednotlivé stěny zátarasu umísťovány protipěchotní miny. Směrem do vnitrozemí doplňoval tento zátaras kontrolní orný pás, který podle stop pomáhal odhalovat směr postupu narušitele,“ přibližuje základy fungování ostrahy hranic Roman Řezníček.

Toto elektrické (třístěnné) zařízení na ochranu hranic – tzv. EZOH – fungovalo do roku 1965. Po intervenci ze zahraničí jej vystřídalo tzv. signální zařízení. „Tuto signální stěnu tvořil jednostěnný zátaras, opět vytvořený z vodičů ostnatého drátu, tentokrát se slaboproudým signalizačním zařízením. Při přestřižení vodiče nebo přímém kontaktu s vodičem došlo k narušení hodnot napětí, což vyvolalo na ústředně Pohraniční stráže zvukový a světelný signál,“ dále vysvětluje ochranu hranic před rokem 1989 Roman Řezníček. „Také zde ji doplňoval kontrolní orný pás směrem do vnitrozemí. Signální stěna byla umístěna průměrně 150 až 200 metrů od státní hranice.“

Repliku této „novější“ signální stěny si mohli již od roku 2011 prohlédnout návštěvníci Areálu československého opevnění v Šatově. Nyní pracovníci muzea v tomto příhraničním prostoru dokončují instalaci drátěného zátarasu EZOH a v premiéře jej budou moci návštěvníci vidět v rámci akce Život za železnou oponou právě 13. dubna. Program dne bude ale bohatší. Mimo jiné představí vybranou vojenskou techniku z oboru Militaria TMB, například vozidla značky Praga V3S, která mimo jiné používala při své činnosti i Pohraniční stráž. Členové Klubu vojenské a policejní historie Československo přiblíží činnost Pohraniční stráže při pokusu o překonání hranice narušitelem (11.00 a 15.00), nebude chybět ani ukázka výcviku psů (11.30 a 13.30). Velká část programu bude patřit také běžnému životu – socialistické módě, hudebním hitům, dobovým civilním vozidlům, hračkám a dalším. Možná dojde i na branné cvičení.

„Interaktivní stanoviště pro děti ve stylu retro si budou moci zájemci projít od 10.00 do 17.00,“ představuje program akce lektorka TMB Alena Najbertová. „Průběžně bude také probíhat prezentace klubů vojenské historie z období 20. století, vystavené budou vojenské a civilní techniky.“

Prohlídka srubu MJ-S 3 Zahrada bude v rámci akce mimořádně zdarma. Tento srub používala armáda od 60. do konce 90. let minulého století. „Přijďte v retro kostýmu nebo doplňcích a pomozte nám dotvořit atmosféru doby,“ zve Alena Najbertová. Akce pro širokou veřejnost a všechny věkové kategorie v Areálu československého opevnění v Šatově (památce ve správě TMB) s názvem.

Život za železnou oponou se koná 13. dubna od 10.00 do 17.00.

Podrobnější informace  www.tmbrno.cz/akce.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: „Od poloviny srpna do konce září společně projdeme severní a jižní stezku Via Czechia od nejvýchodnější po nejzápadnější bod ČR. Současně bude spuštěna sbírka na Darujme.cz,“ říká ředitelka nadačního fondu Be Charity Pavlína Saudková.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Ostatní
Co se děje
12.08.2024