pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Logo festivalu
© Archiv pořadatele



Nejlepším filmem Jednoho světa 2019 je dokument Kamenné srdce

ČR-PRAHA: Letošní ročník festivalu Jeden svět už zná své vítěze. Celkem sedm cen udělily poroty v kategoriích Mezinárodní soutěž, Máte právo vědět a Česká soutěž. Letošní novinkou je Regionální porota složená ze tří zástupců měst, kde se koná Jeden svět v regionech. Zástupci studentů a studentek středních škol pak udělili Cenu studentské poroty. Diváci a divačky rozhodli pomocí hlasování po filmových projekcích o dokumentu, který získal Diváckou cenu nadačního fondu Avast.

Autor článku: 
Gabriela Galová

Jeden svět v Praze promítl 117 dokumentárních filmů ve čtrnácti tematických kategoriích. Pozvání přijalo 210 filmových tvůrců a protagonistů, lidskoprávních aktivistů a organizátorů filmových festivalů. Kromě tradičních soutěžních a tematických kategorií Jeden svět uvedl dvanáct projektů virtuální reality. Novinkou byla kategorie Krátce a výstižně, se kterou se festival vrátil k formě krátkých dokumentů. V programu se také objevily dvě kategorie zaměřené na hledání a vymezování si vlastní identity, ať už na osobní nebo společenské úrovni — odráží tak motto letošního ročníku „Bezpečná blízkost”. 

Během prvních deseti dní navštívilo odpolední a večerní projekce 28 488 návštěvníků. Školní projekce zhlédlo 13 326 žáků a jejich vyučujících. Jeden svět v Praze končí v neděli 17. března projekcemi vítězných filmů a následně se přesouvá do dalších 35 měst po celé České republice. Celoročně pak funguje platforma Promítej i ty!, díky které je možné legálně promítat festivalové filmy širokému publiku.

 

Porota mezinárodní soutěže

Mezinárodní porota udělila Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii. Vybírala z celkem 12 snímků reprezentujících nové způsoby, jak ukázat lidská práva v dokumentárním filmu.

Cenu za nejlepší film získal dokument Kamenné srdce režisérů Claire Billet a Oliviera Jobarda (Heart of Stone | Francie | 2019 | 89 min.). Snímek o hledání vlastní identity sleduje příběh afghánského uprchlíka Quorbána. Ten po osmi letech získal azyl ve vysněné Francii, kde ale rozhodně nejsou ideální podmínky. Zároveň se prohlubuje neporozumění se zbytkem rodiny, která zůstala v Afghánistánu. „Plynutí, tempo a struktura filmu vrství porozumění v průběhu času způsobem, který udržuje diváka v soustředění od začátku až do konce. Tvůrci byli velmi ctižádostiví a své ambice úspěšně vtělili do jímavého vykreslení cesty od chlapectví k dospělosti, která se odvíjí v žalostných podmínkách,“ zdůvodňuje své rozhodnutí porota.

Ocenění si protagonista Quorbán osobně převzal na slavnostním ceremoniálu.

Cenu za nejlepší režii si převzal Mads Brügger, autor dokumentu Odložený případ Hammarskjöld (Cold Case Hammarskjöld | Dánsko, Norsko, Švédsko, Belgie | 2019 | 128 min.). Brügger se v dokumentu vydává po stopách tragické smrti bývalého generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda, která otřásla mezinárodní komunitou v 60. letech a dodnes je opředena množstvím konspiračních teorií. Porota snímek charakterizuje jako „spletitý, detaily nabitý film, který odhaluje velikost režisérových ambic i jeho netradiční, sebeironický humor, s nimiž se zabývá zločinem, jehož dopady nás pronásledují dodnes.“   

Zvláštní cena poroty míří ke Carlu Javérovi, který se ve scénickém experimentu Rekonstrukce Utøyi (Reconstructing Utøya | Švédsko, Norsko, Dánsko | 2018 | 98 min.) pokusil zprostředkovat zážitek z útoku na norský letní tábor v roce 2011.

„Tento film jde daleko za hranice původního východiska a na příkladu těch, kteří přežili nejhorší teroristický útok v dějinách Norska, který si vyžádal 77 mladých životů, ukazuje s brutální upřímností, jak se lidé vyrovnávají s nepředstavitelnými hrůzami… Film nabízí šokující a překvapivý pohled na paměť, žal a způsob, jakým se mladí přeživší pokoušejí pochopit nepochopitelné,“ zní zdůvodnění poroty.

Informace o oceněných filmech a porotách na www.jedensvet.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: V Ostravě v těchto dnech pokračuje multižánrový fest1vial, který "propojuje světy filmu, designu, architektury a módy a nabízí tak každému návštěvníkovi prostor pro osobní růst a intelektuální obohacení. Jsme rádi, že jsme tuto významnou kulturní událost s mezinárodním přesahem mohli uspořádat právě v Ostravě. Přijďte se všichni podívat!“, zve ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská.

V nabídce šesti festivalých dnů jsou i výstavy Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové ve Futureu, které budou přístupny veřejnosti do 5. 5.

Více informací na: www.iffo.cz

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024