středa
18. prosince 2024
svátek slaví Miloslav
Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová, Patrik Hartl a ředitel společnosti KNIHCENTRUM.cz Petr Michálek
© Lukáš Ston



Patrik Hartl si již potřetí převzal ocenění Český bestseller

OSTRAVA: V pátek 1. března se v ostravském Trojhalí Karolina sešly hvězdy české knižní scény, nakladatelé a další významní hosté při příležitosti předávání ocenění Český bestseller za rok 2018. Deset autorů slavnostně převzalo křišťálovou plaketu v jednotlivých kategoriích a hlavní ocenění v podobě sošky Olbrama Zoubka získal Patrik Hartl za titul Nejlepší víkend.  

Dvacátý ročník předávání cen ČESKÝ BESTSELLER se odehrál v úplně novém prostředí a podpořil tím Knižní festival Ostrava 2019.  Celým večerem zkušeně provázel oblíbený herec Vladimír Polák.

„Ceny Český bestseller oceňují nakladatele i autory knižních novinek, které se staly v uplynulém kalendářním roce nejprodávanějšími v rámci internetového obchodu a sítě knihkupectví KNIHCENTRUM.cz. Už celých 20 let si klademe za cíl upozorňovat na nejprodávanější česká i překladová literární díla na našem trhu a podporovat tak talentované autory i úspěšné nakladatele, kteří si zaslouží stejné uznání jako jejich knihy,“ komentuje jednatelka společnosti KNIHCENTRUM.cz Šárka Besedová.

V hlavní kategorii Český bestseller (česká beletrie pro dospělé) už potřetí v historii zvítězil Patrik Hartl, autor čtenářsky velmi populárních románů Malý pražský erotikon nebo Okamžiky štěstí.  Tentokrát získal ocenění za nově vydanou knihu Nejlepší víkend v nakladatelství Bourdon. V předchozích ročnících obdrželi stejnou sošku ženy vystupující z knihy například Miroslav Macek, Vlastimil Vondruška nebo Zdeněk Svěrák.  

V kategorii Česká literatura pro děti a mládež zabodovala kniha o youtuberovi Tarym s názvem Příběh parkouristy. Jasným vítězem na poli Překladové literatury pro děti a mládež byla dvojice Marcus & Martinus s životopisem Náš příběh. Kategorii Kuchařek ovládli manželé Kosačíkovi, kteří inspirovali čtenáře v kuchařce Máme to rádi zdravě. Mezi Odbornou literaturou pro dospělé zvítězila kniha Ivo Tomana Kurvítka v hlavě a novinka Labyrint pohybu od autorů Pavla Koláře a Renaty Červenkové vyhrála kategorii Zdraví & životní styl. Křišťál za biografii získal titul nejlepší české biatlonistky Jiná Gabriela Koukalová. Mezi Překladovou literaturou pro dospělé se na první příčce umístil titul Počátek od amerického spisovatele Dana Browna, který za sebou nechal mistry severské krimi.

„Nominace zahrnovaly rovněž audioknihy prodané prostřednictvím portálu Audioteka.cz. Zde zvítězila audiokniha Opuštěná společnost podle knižní předlohy Erika Taberyho, načtená hlasy herců Jiřího Dvořáka a Ivana Trojana,“ dodává ředitel společnosti Audiotéka Jan Eisler.

Na volbě vítěze desáté zvláštní kategorie se aktivně podíleli sami čtenáři. Vybírat z kompletní nominace a hlasovat pro svého knižního favorita v Ceně čtenářů mohli v průběhu celého února prostřednictvím webu www.ceskybestseller.cz. Výsledky ukázaly, že srdce čtenářů si loni získal Walter Issacson titulem Leonardo da Vinci.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Podle aktuálního průzkumu Kanceláře Kreativní Evropa dvě třetiny Čechů věří, že by kultura měla reagovat na aktuální dění ve společnosti. Zejména mladí Češi a Češky si uvědomují také význam členství v Evropské unii pro rozvoj kultury v ČR i to, že politické změny mohou ovlivnit podmínky v kultuře. Téměř polovina Čechů se napříč generacemi ztotožňuje s tím, že kultura by měla být pro všechny, nehledě na názory, a proto může spojovat rozdělenou společnost.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
18.12.2024

ČR: Vánoce se blíží a s nimi i příležitost dát dárek nejen svým blízkým, ale i přírodě. Anketa Alej roku, která se koná již od roku 2011, nabízí možnost podpořit svou oblíbenou alej a přispět k nejen k její popularizaci, ale i ochraně. Anketa, pořádaná organizací Arnika, má za cíl upozornit na krásu a význam alejí v naší krajině a podpořit jejich ochranu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.12.2024

ČR: V prosinci vyšlo aktuální číslo Divadelní revue s názvem Živá síla scénografie: prostor, tělo, vjem. Zaměřuje se na téma scénografie, v co nejširším pojetí a v co největším historickém záběru. Částečně se vrací i k Pražskému Quadriennale a připomíná sympozium Scenography Working Group IFTR/FIRT. Je věnováno dlouholeté vedoucí Kabinetu pro studium českého divadla, iniciátorce vzniku Divadelní revue a někdejší organizátorce sympozia SWG IFTR/FIRT, Evě Šormové, která by se letos dožila osmdesáti let.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
18.12.2024

ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 33 položek. Téměř před deseti lety v r. 2015 přibyla do tzv. národního seznamu „Betlémská cesta v Třešti“. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, jak se připravuje taková nominace a co z ní pro nositele tradice následně vyplývá? Naší průvodkyní po Cestě na Seznam bude za nominační tým Mgr. Eva Kolajová, vedoucí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury, Muzeum Vysočiny Třebíč, společně s Ing. Pavlem Brychtou, předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky
Články a komentáře
18.12.2024