HAVÍŘOV-ŽIVOTICE: Muzeum Těšínska od úterý 5. února 2019 zpřístupní dvě nové výstavy v Památníku životické tragédie. Panelové výstavy přiblíží osudy dvou evropských obcí a jejich obyvatel, které potkal podobně tragický osud jako naše Lidice. Výstavy byly zapůjčeny z Památníku Lidice.
Jméno francouzské obce Oradur-Sur-Glane vyvolává v občanech Francie stejné pocity, jako jméno Lidic u obyvatel České republiky. Obě tyto evropské obce se staly symbolem nacistické bestiality. Je takřka neuvěřitelné, že se zločiny na českých Lidicích i francouzském Oradouru udály s odstupem dvou let ve stejný den – 10. června.
TRAGÉDIE V ORADOUR-SUR-GLANE
Výstava připomíná vyvraždění obyvatel francouzské obce Oradour-sur-Glane jednotkami SS 10. června 1944. Toho dne byli zastřeleni téměř všichni muži a v kostele bylo upáleno 247 žen a 205 dětí. Celkem bylo zavražděno 642 civilistů.
TRAGÉDIE V TELEVÅGU
Rybářská vesnice Televåg leží v Norsku nedaleko města Bergen. V dubnu 1942 byla srovnána se zemí jako odveta za smrt dvou příslušníků gestapa. Jeho obyvatelé byli odvlečeni do koncentračních táborů.
Zdroj: Iva Lupková, tisková mluvčí Muzea Těšínska, www.muzeumct.cz
ČR: Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování ve třináctém ročníku taneční soutěže StarDance. Devátý večer se tak na parket v přímém přenosu postaví dvojice Marta Dancingerová s Martinem Prágrem, Oskar Hes s Kateřinou Bartuněk Hrstkovou, Martina Ptáčková s Dominikem Vodičkou a vrátí se Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem. Tato dvojice sice StarDance v závěru osmého kola opustila, ale v reakci na nečekané zdravotní komplikace Patrika Hartla se Česká televize rozhodla ji do soutěže vrátit.
PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy otevírá poprvé ve své historii velkou zimní výstavu. Expozice rozzáří roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní skleněné instalace nasvícené slunečním svitem, při večerních prohlídkách pak budou návštěvníci svědky fantastické hry světel a hudby. Ambasadory výstavy se staly čtyři osobnosti, které mají ke sklu, ke skláři Jiřímu Pačinkovi i k trojské botanické zahradě blízky vztah. Je to zpěvačka Leona Machálková, módní návrhářka a designérka Blanka Matragi, filmová producentka Olga Menzelová a herec a dramatik Arnošt Goldflam. Večerní atmosféru je možné si vychutnat vždy od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Přehlídka se koná v čase adventu a Vánoc, a tak je součástí výstavy i nejvyšší nasvícený vánoční strom a křišťálový betlém. Křišťálová zahrada bude otevřena i v době vánočních svátků a potrvá až do 2. února.
ZLÍN: Od začátku listopadu mohou školy a vzdělávací instituce obohatit svou výuku o krátké filmy. Získají je na platformě Zlín Fest Screen, kterou rozjíždí Zlín Film Festival. Všechny filmy jsou k dispozici zdarma a doplňují je také metodické a pracovní listy. Ukázkové hodiny s názvem Učíme se s filmem se už uskutečnily v rámci letošního ročníku festivalu.