PÍSEK: Sladovna má za sebou opět rekordní rok. Zaujalo stálé Mraveniště, ale také divadelní hra Děti lví srdce, nebo výstava Včela – tajuplný výlet za sluncem. Za rok 2018 Sladovna přivítala 58 tisíc návštěvníků, což je o dva tisíce lidí více než v rekordním roce 2017. A to i přesto, že letní sezóna nepatřila mezi ty nejlepší.
„Přes léto došlo k propadu oproti předchozímu roku. Na vině bylo především velmi teplé počasí, kdy se lidé často radši pohybovali mimo města. Poté už se ale situace jen zlepšovala a po listopadové vernisáži výstavy Včela už se návštěvníci do Sladovny jen hrnuli. A nebyly to jen rodiny s dětmi, ale také skupiny ze škol a školek. Jsme velice rádi, že návštěvnost stále stoupá. Je to nejlepší vyjádření podpory Sladovně a moc za to děkujeme,“ říká ředitel Sladovny Adam Langer.
Letošní rok byl velice úspěšný i co se týče počtu zajímavých a povedených výstav. Kromě těch stálých jako je Pilařiště, Mraveniště, Hnízdo ilustrace a Sladovnictví se na přelomu roku hrálo divadelní představení Děti lví srdce, poté se na pět týdnů představila výstava Já hrdina. Diváky zaujala také výstava Cesta do mytologie, kde děti zachraňovaly bájný svět a pro pozitivní ohlasy bylo nutné ji o několik týdnů prodloužit. Nového kabátu v podobě originální výmalby se dočkalo také Mraveniště. „Po náročné první polovině roku jsme na pár dnů zavřeli, abychom mohli otevřít výstavu Půl století s Cimrmanem a Šikovní z Divadla Járy Cimrmana, kterou jsme nyní pro velký úspěch prodloužili až do poloviny března. Nakonec jsme zahájili výstavu Včela – tajuplný výlet za sluncem, která dětem přibližuje svět včel,“ vysvětluje Adam Langer.
Pro návštěvníky bylo během celého roku připraveno také hned několik dílů Laboratoře, která se zabývala bestiářem a mytologickými bytostmi, animací a vánočním tvořením. Velikou novinkou letošního roku bylo také otevření kavárny a hudebního klubu Balzám ve sklepě Sladovny, kde se celoročně kromě Vonných dýchánků konají také koncerty, přednášky a další kulturní akce.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.