čtvrtek
22. srpna 2024
svátek slaví Bohuslav
Foto z výstavy Ani gram uranu okupantům
© Archiv muzea



Výstavy v Památníku Vojna dokumentují komunistické zločiny

LEŠETICE: V Památníku Vojna v Lešeticích u Příbrami, který je součástí Okresního muzea Příbram, si zájemci mohou prohlédnout nejen autenticky dochovaný vězeňský areál pro politické odpůrce komunistického režimu, ale také několik zajímavých výstav.

Autor článku: 
Karel Souček

Výstava fotodokumentů Ani gram uranu okupantům přibližuje dramatické události okupace Příbrami a okolí vojsky Varšavské smlouvy dne 21. srpna 1968. Zároveň také dokumentuje události spjaté s tzv. generální stávkou v rámci Československého uranového průmyslu, zahájenou 22. srpna 1968 právě pod heslem Ani gram uranu sovětským okupantům.

„Bývalý zastupující generální ředitel Československého uranového průmyslu ing. Karel Boček v srpnu roku 1968 organizoval stávku zaměstnanců uranových dolů na protest proti sovětské okupaci. Byl poté obviněn za „kontrarevoluční činnost“ s hrozbou nejvyšší trestní sazby, avšak podařil se mu zcela ojedinělý útěk z vyšetřovací vazby StB a pod plachtou kamionu odjezd za hranice. Později byl odsouzen v nepřítomnosti na 13 let do vězení. V roce 2005 vydal knihu vzpomínek s názvem Ani gram uranu okupantům,“ vysvětluje ředitel příbramského muzea a autor scénáře této výstavy Josef Velfl.

Výstava s názvem Skautská lilie za ostnatým drátem, kterou připravil publicista a Old Scout Slavomil Janov s kolektivem, přibližuje osudy českého skautského hnutí v době komunistické totality. Zabývá se i osudem skauta Vladivoje Tomka, který byl posledním popraveným z politických důvodů u nás.

V období komunistické totality je doloženo v Československu více než 600 odsouzených skautů a skautek, z nichž jedenáct zaplatilo za věrnost skautskému slibu cenu nejvyšší. Osm dalších skautů bylo odsouzeno na doživotí. Průměrný ortel vynesený komunistickou justicí byl osm let. „Důvody pro zatčení byly různé: od přímé odbojové činnosti, převádění přes hranice a výrobu protirežimních letáků až po nejrůznější smyšlená obvinění,“ uvedl Slavomil Janov.

Výstavy lze navštívit v rámci běžných prohlídek, Památník Vojna je od ledna do března otevřen každý všední den mimo pondělí od 9 do 16 hodin.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: „Od poloviny srpna do konce září společně projdeme severní a jižní stezku Via Czechia od nejvýchodnější po nejzápadnější bod ČR. Současně bude spuštěna sbírka na Darujme.cz,“ říká ředitelka nadačního fondu Be Charity Pavlína Saudková.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Ostatní
Co se děje
12.08.2024