neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Ilustrační snímek
© Archiv MMT



Petr Bezruč bez piedestalu. Studenti natočili dokument

OPAVA: Decentně sesadit básníka Petra Bezruče z oficiálního piedestalu a ukázat ho jinak: jako v podstatě plachého člověka, který by jen těžce rozuměl kultu osobnosti, jež mu přisoudili jiní. Dokument Ještěr od Lysé hory, který natočili studenti ze Slezské univerzity (SU) v Opavě, uvede i Česká televize.

Autor článku: 
Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby

Studenti Multimediální techniky Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU v Opavě si dali náročný cíl. Poznat významného Slezana nejen jako básníka, ale i jako člověka, který měl velký vztah k Moravě a Slezsku. Takový cíl si dali autoři dokumentu, který natočil desetičlenný tým během letošních letních prázdnin. A hledali odpovědi na otázky, jaký byl básník, jaký měl vztah ke Slezsku a jak jej ovlivnila příroda Beskyd.

„Studenti ve filmu pátrají po tom, zda i v dnešní době má Petr Bezruč co říci a jaký má význam pro dnešní dobu. Odpověď je jasná: Bezruč svým dílem současného čtenáře oslovuje například tím, že mu otevírá prostor pro přemýšlení o jeho vztahu k rodné krajině a přírodě. Autoři snímku dále odkrývají fakt, že si minulý režim tohoto autora přivlastnil, a tak trochu proti jeho vůli vznikl v padesátých letech kult osobnosti Petra Bezruče,“ říká producent snímku Martin Petrásek.

 

Inspirace pořadem Alfréda Strejčka

S nápadem natočit dvaapadesátiminutový dokument přišel režisér, scénárista a pedagog Multimediální techniky Jan Mudra. Nechal se inspirovat hudebně komponovaným pořadem Alfréda Strejčka a Štěpána Raka, jejich vyprávěním o Petru Bezručovi, jeho básních, vztahu k Lysé hoře a nádherné přírodě Beskyd. „Pamatuji si, že Honza Mudra tehdy řekl: to je vlastně podklad pro scénář, tak co kdybychom ho natočili a udělali to jako vizualizaci Bezručovy poezie,“ vzpomíná Martin Petrásek, který je spolu s Mudrou také pedagogem na oboru Multimediální techniky.

Slezské zemské muzeum a Památník Petra Bezruče poskytl filmařům obrazový materiál výměnou za budoucí film. Později se začali přidávat další „bezručologové“. Ti všichni nadšeni vznikajícím studentským filmem propojili studenty a pedagogy s dalšími lidmi z básníkova okolí. „Jednou z nich je jeho celoživotní dobrovolná sekretářka Zdena Tomášková z Kostelce na Hané, jejíž výpověď je ve filmu neobyčejně zajímavá, a to především svou autenticitou,“ popisuje Jan Mudra.

 

Vzhůru na Lysou horu

Loni v květnu se pak skupina studentů vydala na výšlap na Lysou horu. Z Ostravice ve stopách Petra Bezruče, který se takto na vrchol vydával každý rok. Záznamy z této studentské cesty vzhůru se ve snímku střídají s archivním obrazovým materiálem, slovním doprovodem pamětníků, literárních historiků, osobními komentáři studentů i Bezručovými verši.

Režisérka snímku Marie Bednářová uvádí, že Ještěr od Lysé hory byl už od začátku pro celý štáb něco jako dítě, které filmaři od jeho prvních krůčků dovedli až na plátno. „Díky dokumentu jsme se naučili spoustu nových věcí a nabrali hodně zkušeností. Petr Bezruč se od té chvíle pro nás stal víc, než pouhou maturitní otázkou. Myslím si, že dokument ukazuje Petra Bezruče z jiné stránky, než jen literární,“ podotkla režisérka.

 

Dokument, který má úspěch

O tom, že snímek má úspěch, není pochyb. A to od jeho premiéry, která se konala v rámci multižánrového festivalu Bezručova Opava v úterý 25. září 2018 v kinosále v Hauerově ulici.

„Máme jen kladné ohlasy. Dokument nyní čeká na své uvedení ve frontě v České televizi. Považuji ho za mimořádný počin, mimo jiné i proto, že je to dokument studentský, nízkorozpočtový, realizovaný za minimální náklady a za úžasné pomoci mnoha lidí včetně samotných studentů,“ dodal Martin Petrásek, pod jehož vedením vznikl nedávno i úspěšný studentský dokument Grygar o známém českém astrofyzikovi a popularizátorovi vědy Jiřím Grygarovi.

(Pozn. redakce:  Celý text o filmu Ještěr od Lysé hory vyšel 18. 12. 2018 v prestižním magazínu vysokých škol Universitas. Jedná se o celostátní webový portál a elektronický časopis o vědě, vzdělávání, výzkumu a vysokém školství. Je společným projektem 20 českých veřejných vysokých škol. Koordinátorem projektu je Masarykova univerzita)

https://www.universitas.cz/aktuality/2312-petr-bezruc-bez-piedestalu-studenti-natocili-dokument

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024