neděle
24. listopadu 2024
svátek slaví Emílie
Korzo Národní
© zdroj: www.dikyzemuzem.cz



Unikátní pop-up výstavy představí na Korzu Národní syrovost života v totalitě

PRAHA: V rámci akce Díky, že můžem – Korzo Národní při příležitosti oslav 17. listopadu vznikne unikátní pop-up se čtyřmi výstavami odkazujícími na dobu před rokem 1989. Výstavu fotografií ze série Heavy Metal Milovice, zobrazující odchod sovětských vojáků z tohoto posádkového města, představí na vernisáži v salónku DRNu hudebník Vladimír 518. Výběr snímků z cyklu Osmdesátky zase uvidí návštěvníci Korza Národní při netradiční projekci na obchodní centrum Máj. Výtvarné umění zastoupí i Opráski sčeskí historje.

17.11.2018
Autor článku: 
Dominika Antonie Skalová

Fotografie Jana Jindry z obou zmiňovaných sérií budou v Praze k vidění v podobném formátu poprvé. Ovšem pouze velmi krátce, a to po dobu trvání akce Korzo Národní.

Vernisáž výstavy Heavy Metal Milovice s hostem Vladimir 518 proběhne v salonku DRNu v 16:30. Jan Jindra ve svém cyklu ze začátku devadesátých let ukazuje život posádkového města Milovice. Snímky nabízejí nevšední a intimní pohled na toto období i sovětskou okupaci Československa. Fotografie odchodu sovětských vojsk z Milovic vydalo v roce 2016 knižně vydavatelství BiggBoss.

Druhá vystavovaná série – Osmdesátky – zase, jak už název napovídá, ukáže, jak vypadala v Československu osmdesátá léta minulého století. Objektivem Jana Jindry znamenala tato kapitola naší historie období rozkladu hodnot, který zapříčinila normalizace. Jeho fotografie tak kontrastují s oficiálním výkladem komunistů, na československou společnost se dívá kriticky a s ironií.

Kniha Osmdesátky, která vyšla rovněž pod vydavatelstvím BiggBoss, obsahuje 99 fotografií syrově popisujících období normalizace. Výběr z nich bude k vidění na Korzu Národní při netradiční projekci – snímky se totiž budou promítat na obchodní dům Máj.

Kromě těchto výstav si návštěvníci budou moct prohlédnout další dvě. Ve spolupráci s Post Bellum a Ústavem pro studium totalitních režimů připravili organizátoři i letos velkoformátovou panelovou výstavu s názvem Události listopadové, mapující průběh listopadů 1989 i 1939. Humorný komiks z období socialismu s nadsázkou sobě vlastní představí Opráski sčeskí historje.

Za projektem Korzo Národní stojí dvacítka studentů napříč pražskými vysokými školami. Oslavy 17. listopadu začali pořádat poprvé už před pěti lety, tehdy k výročí 25 let od revoluce. Listopad 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamená. Výročí sametové revoluce slaví tak, že se snaží společnosti ukázat, jak lze naložit s nabytou svobodou – v umění, vzdělávacím programu i diskusích.

My celý ten den vnímáme jako symbol každodenní svobody, ve které dnes můžeme žít. Možnosti, o kterých se našim rodičům dlouhou dobu jen zdálo a o které se museli právě před těmi 29 lety zasadit. Musíme si ale stále dokola připomínat, že tato svoboda není samozřejmá ani snadná. Hlavní motiv celé akce jsme se pokusili shrnout do krátkého sousloví “Díky, že můžem”, z čehož bych krom díku vyzdvihl právě poslední slovo. Možná více než samotný stav věcí chceme oslavit možnosti svobodné společnosti, kde se všichni mohou na potřebných změnách podílet,” dodává mluvčí iniciativy Martin Pikous.

Více informací najdete na webu www.dikyzemuzem.cz,
foto a video na facebookových stránkách fb.com/dikyzemuzem.cz.

Zdroj: MgA. Dominika Antonie Skalová, www.dikyzemuzem.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
21.11.2024

PRAHA: GALERIE SOKOL v Tyršově domě zve na výstavu „Na křídlech sdílené radosti,“ která přenáší návštěvníky do atmosféry letošního XVII. všesokolského sletu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
20.11.2024