sobota
4. května 2024
svátek slaví Květoslav
Série zlatých mincí k poctě Royal Air Force (Britskému královskému letectvu),
© Archiv České micovny



Série zlatých mincí připomíná významné události Nebeských jezdců

ČR: Česká mincovna vydává další sadu mincí věnovanou Royal Air Force (Britskému královskému letectvu), za kterou naši letci bojovali za 2. světové války a přispěli velkou měrou k jejím úspěchům. Právě tato sada zachycuje významné události, kterých se naši vojáci účastnili, jako byl útok stíhačů na německý bombardér, boj o přežití na rozbouřeném moři po sestřelení a také operace Stonewall, kdy naši vojáci potopili silně ozbrojenou nákladní německou loď.

Autor článku: 
Adéla Hansen

Zejména historikové a sběratelé ocení sběratelskou sérií Českoslovenští letci RAF připomínající hrdinské vojenské činy, které si zaslouží obdiv i více než 70 let po skončení 2. světové války. „Českoslovenští piloti ve službách RAF zasáhli významnou měrou do vývoje druhé světové války, za své hrdinství však byli v době komunismu potrestáni, ocenění se jim dostalo převážně v zahraničí a doma až po roce 1989. Tato sada čtyř mincí zachycuje významné události spojené s našimi piloty od jejich prvního nasazení, až po slavný návrat domů,“ dodává Jaroslav Černý z České mincovny.

Sadě mincí vtiskl podobu již tradičně akademický sochař Zbyněk Fojtů, který na reverzních stranách jednotlivých mincí znázornil čtyři válečné okamžiky – útok československých stíhačů na německý bombardér nad útesy Doveru; posádku sestřeleného bombardéru Wellington bojující o přežití na rozbouřeném moři; útok bombardéru Liberator na nepřátelskou loď Alsterufer převážející celoroční zásoby hitlerovské zbrojovky a Prahu vítající československé letce při návratu z exilu. Společnou kompozici averzní strany tvoří náležitosti zahraničního vlastníka licence k ražbě mincí, ostrova Niue, s profilem královny Alžběty II.

 

Čtveřice mincí z ryzího zlata, každá o váze 31,1 g a průměru 22 mm, je v prodeji za 39 950 Kč a emisní náklad je limitován 400 kusy. Stříbrné mince o průměru 34 mm a váze 64 g je možné zakoupit za 4 450 Kč a emisní náklad čítá 500 kusů. Součástí obou sad je zdobená dřevěná etue.

Dne 17. srpna 1940 byla uznána bojeschopnou první ze čtyř perutí československých pilotů sloužících pod křídly RAF, 310. stíhací peruť. Během 2. světové války a zejména během bitvy o Británii si připsala na desítky úspěšných sestřelení nepřátelských letadel a na ostrovech se právem dočkala velkého uznání.

Další významnou „československou“ letkou byla 311. bombardovací peruť a jednou z událostí, kterou vstoupila do historie 2. světové války bylo nouzové přistání bombardéru Wellington, označovaného jako letoun KX B. Na konci roku 1941 byl jeho cílem severoněmecký přístav Wilhelmshaven. Letoun byl však poškozen velmi silnou protiletadlovou obranou přístavu a musel zamířit zpět směr Anglie. Mezi Nizozemskem a Anglií se ale zřítil do Severního moře. Z šestičlenné posádky přežilo nouzové přistání pět vojáků, další dva v záchranném člunu nepřežili nekonečných 6 dní a nocí na rozbouřeném moři.  Břehů Nizozemí dosáhli jen tři přeživší, kteří zde však padli do zajetí nacistů.

Piloti 311. bombardovací perutě na sebe výrazně upozornili i operací Stonewall. V roce 1943 v severním Atlantiku zpozorovaly hlídkové letouny nákladní loď Alsterufer, jednu z pěti lodí, tzv. lamačů blokád směřujících do Německa s důležitými surovinami. I když se jednalo o lodě nákladní, byly velmi silně vyzbrojeny. Loď se po objevení snažila rychle zmizet a na pomoc jí mezi tím vyrazilo jak německé letectvo, tak i námořnictvo. V tomto souboji s časem nakonec zvítězili Čechoslováci v bombardéru Libertator, kteří i přes velmi silnou lodní palbu při střemhlavém náletu loď několikrát zasáhli a potopili. Uznání se našim letcům dostalo dokonce od samotného krále Jiřího VI. a jejich výkon ocenil i kapitán potopeného plavidla.

Českoslovenští letci svými skutky získali v Evropě obrovské uznání, a proto není divu, že po skončení války byli nadšeně oslavováni i po návratu z exilu do své vlasti jako opravdoví hrdinové.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024