BRNO: Tanec. Tanec? Tanec! je konstatováním, že tančit může opravdu každý. Přesně podle motta Bílé holubice „Nemůžeš chodit? Můžeš tančit!“ Je také výzvou. Výzvou vám, diváků, abyste se přesvědčili, jakou sílu a hloubku naše umění má. Protože umění nedělíme na „klasické“ a „handicapované“.
Umění je jen jedno – to, které přináší hluboký a opravdový zážitek. Světla ramp, pod kterými v tanečních rytmech popluje gala večer Bílé holubice, se rozsvítí 5. října v 19. hodin v brněnském SONO centru. Hosty umělců budou sólisté baletu Národního divadla Brno a členové skupin Balet Globa a PROTY BOTY.
Rezervujte si už nyní vstupenky ZDE
Taneční gala večer podpořili: Statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj, Rotary Klub International Ostrava, Nadace ČEZ, Nadace Dětský mozek, Innogy, Nadace OKD, Ostravské vodárny a kanalizace a.s., Nadace život umělce a Nadační fond Veolia.
Více informací ZDE
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.