středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Zlatá mince znázorňující nové začátky naší země je uložena do dobové pohlednice.
© zdroj: www.omnimedia.cz



První československá poštovní známka na zlaté minci

ČR: Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky. Známka, jejíž předlohu navrhl Alfons Mucha, byla vytištěna jenom pár měsíců po vzniku republiky v roce 1918. Další emisí z volného cyklu půlgramových zlatých mincí uložených do replik dobových pohlednic se rozšiřují řady mincí a medailí připomínající významný mezník naší historie – vznik první republiky.

Autor článku: 
TZ/ika

Česká mincovna oslavám 100. výročí vzniku samostatného Československého státu věnovala již několik mincí a medailí, a dokonce i celou sérii dukátů s názvem Vznik Československa. „Se zrodem nového státu se pojila výroba nových mincí a bankovek, státních symbolů, ale také zhotovení poštovních cenin. Originální série potěší numismatiky, filatelisty, ale i filokartisty a její představení proběhne také v rámci mezinárodní filatelistické výstavy PRAGA 2018 v hotelu Olympik od 15. srpna,“ uvádí Jaroslav Černý z České mincovny.

Zlatá mince znázorňující nové začátky naší země je uložena do dobové pohlednice. Na přední straně se vyjímá panorama Pražského hradu s malebným podhradím Malé Strany a čiší z něho hrdost z nově nabyté státnosti. Dobovou atmosféru dokresluje zadní strana pohlednice s natištěnou první československou poštovní známkou, jejímž autorem byl Alfons Mucha.

Reliéf mince pokračuje v duchu Alfonse Muchy a pochází z dílny mladé a nadané medailérky, Ludmily Kodytkové, DiS. Reverzní stranu zdobí pohled na Hradčany, tentokrát však rozšířený o kostel sv. Mikuláše. Kompozice je doplněna nápisem PRVNÍ ČESKOSLOVENSKÁ ZNÁMKA a je uzavřena v secesním rámečku s lipovými ratolestmi.  

První poštovní známka svobodného Československa pocházela z rukou Alfonse Muchy, významného secesního malíře, grafika a zároveň nejznámějšího umělce tehdejší doby. Tvorba poštovní známky pro něho byla velmi ceněnou premiérou s prvotřídním výsledkem. Inspiroval se nádhernými Hradčany, které orámoval secesním rámečkem s lipovými ratolestmi stylem sobě vlastním. Známka se dočkala vydání 18. prosince 1918, tedy necelé dva měsíce od vzniku ČSR, a k dostání byla ve dvou verzích, v zelené s hodnotou 5 haléřů a červené desetihaléřové. Známka dodnes patří k velice vyhledávaným a oblíbeným kouskům mezi sběrateli.

Celá TZ přiložena.

Zdroj: www.omnimedia.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024

VARŠAVA: Třídenní pracovní návštěvu Polské republiky zahájil ministr Baxa ve středu 31. července ve Varšavě, kde se setkal s polskou ministryní kultury a národního dědictví Hannou Wróblewskou. Společně projednali nejen bohaté bilaterální kulturní vztahy, ale i aktivity směřující k záchraně kulturního dědictví na Ukrajině.

zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.08.2024