čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
vystavený model
© foto: Radko Šťastný



Svět Nákladového nádraží Žižkov podle studentů ČVUT

PRAHA: Studenti Fakulty architektury ČVUT představili začátkem července na vernisáži v Informačním centru Prahy 3 inspirativní podobu budoucnosti Nákladového nádraží Žižkov. Budoucí architekti z ateliéru Redčenkov-Danda se pokusili najít nesnadný způsob, jak objekty NNŽ logicky rozdělit a dostavět tak, aby mohly do budoucna plnit potřeby různých kulturních, sportovních a vzdělávacích institucí.

od 09.07.2018 do 31.08.2018
Autor článku: 
Jan Dvořák

Významnou část studie zaměřili na bydlení a umístění studentských kolejí. Výsledkem práce studentů je model v měřítku 1:87, který bude v IC Praha 3 v Milešovské ulici vystaven do 31. srpna.

Slavnostní vernisáž zahájil místostarosta  Prahy 3 Tomáš Mikeska, který ve své řeči ocenil přístup studentů a vedení ateliéru k řešení nelehkého problému památkově chráněných budov NNŽ a vyzdvihl inspirativnost jednotlivých dílčích segmentů. Řekl, že představovaný model viděl na ČVUT a je velice rád, že je nyní k nahlédnutí široké veřejnosti, s jasným vysvětlením: Prostě se mi toto studentské řešení líbí a doufám, že přispěje k diskusi o tom, jak bude konečná podoba NNŽ jednou vypadat." 

Kromě studentů se vernisáže zúčastnili i oba vedoucí ateliéru Boris Redčenkov a Vítězslav Danda, kteří model okomentovali a svými krátkými příspěvky je doplnili Michal Bregant z NFA a Filip Suchomel z AMU.

„Jednotlivé sekce modelu zahrnují požadavky institucí, které by rády spojily s tímto výjimečným funkcionalistickým objektem svoji budoucnost, a to Národní galerie, Národní filmový archiv, Národní muzeum, Národní technické muzeum, Akademie múzických umění, Uměleckoprůmyslové muzeum a Muzeum architektury," sdělila ještě za organizátory Zdena Selingerová.

Stavba nákladového nádraží z 30. let 20. století patřila podle odborníků k nejmodernějším svého druhu v Evropě jak z hlediska technologie, tak z hlediska architektury. Od roku 2013 je nádraží kulturní památkou.

Rozhovory o možnostech využití budovy nákladového nádraží Žižkov se vedou od ukončení jejího provozu v roce 2002. Areál využívají filmaři, fotografové, hudebníci, architekti, milovníci železnice a funkcionalistické architektury. Hlavní město jedná s Českými drahami o odkupu nádraží. Podle dlouholetých plánů má v památkově chráněné funkcionalistické budově vzniknout kulturní a vzdělávací centrum. Praha by podle místostarosty Tomáše Mikesky měla rozhodnout o možnosti přímého odkupu, na což má ze zákona nárok za předpokladu, že budoucí využití objektu bude obecně prospěšné, někdy koncem letošního roku. S tím počítá memorandum, které v roce 2014 podepsali zástupci ČD, Prahy 3 a Sekyra Group. Podle něj má v rozlehlé budově vzniknout společenské a kulturní centrum. Přestavba nádraží má podle studie Prahy 3 vyjít na 1,1 až 1,7 miliardy korun.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024