OLOMOUC: Starodávný jezuitský konvikt hostí v těchto dnech znovu Olomoucké barokní slavnosti. Letošní roční představuje mimo jiné dvě obnovené premiéry polozapomenutých či ztracených barokních oper, jednu světovou premiéru rekonstrukce barokní opery a další perličky.
Tato kulturní akce, která si za předchozích pět ročníků vydobyla renomé nejen v českých zemích, letos nabídla dvaadvacet večerů, plných zážitků, a sedm různých titulů.
Každý večer v rámci barokních slavností je velmi příjemnou bránou do minulosti, a to vysoce emotivního a pestrého období barokní kultury, která kvetla na dvoře olomouckých biskupů i ve zdejších klášterech a šlechtických palácích. Slavnosti připomínají návštěvníkům časy, kdy se olomoucká honorace bavila výrazově nesmírně živou divadelní a operní zábavou a kdy centrum města, poničené třicetiletou válkou, získávalo svou dnešní, silně barokní podobu a krásu.
V replice barokního divadla na nádvoří konviktu byly nebo budou letos publiku představena díla Antonia Vivaldiho, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonia Caldary, Claudia Monteverdiho a dalších. V jednotlivých představeních vystupují přední čeští nebo zahraniční operní zpěváci a soubory. Za pořádáním Olomouckých barokních slavností stojí od počátku olomoucký soubor Ensemble Damian v čele se skladatelem a dirigentem Tomášem Hanzlíkem.
Letošní novinkou je Barokní odpoledne, které se výjimečně neodehrává v konviktu, ale v OC Šantovka. Připraveny zde v neděli 22. 7. budou barokní výtvarné dílny pro děti, představení Pierotova dobrodružství v podání Divadla Facka a konečně i loutkový balet a tragikomedie podle Molliéra s názvem Krása střídá nádheru.
Město Olomouc, které je na tuto kulturní akci hrdé, podporuje od samého vzniku festival finančně i organizačně. Každým rokem přispívá město na pořádání slavností částkou 250 tisíc korun, navíc se pak podílí i na propagaci akce.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.