PRAHA: Bio Oko divákům od úterý 17. do neděle 22. července nabídne přehlídku filmů italského režiséra Sergia Leoneho. Na pražské Letné na velkém plátně promítnou jak Leoneho ikonické spaghetti westerny, tak jeho režijní epilog v podobě čtyřhodinového gangsterského opusu Tenkrát v Americe, a to v nezkrácené verzi.
„S Leoneho málomluvnými hrdiny, ať už šlo o Harmoniku v podání Charlese Bronsona v Tenkrát na Západě nebo Clinta Eastwooda v Dolarové trilogii, jsme vyrůstali zatímco jsme si jako děti hráli na kovboje. Kongeniálním spolupracím tohoto režiséra s jeho dvorním skladatelem Ennio Morriconem čas vůbec nic neubral. Právě naopak. Pořád se jedná o neuvěřitelně vyzrálé, s přehledem odvyprávěné a v žánru prakticky nepřekonatelné snímky s výborně napsanými postavami a jistou dávkou melancholie,“ shrnuje ředitel Bia Oko David Beránek.
Přehlídka Sergia Leoneho v Biu Oko začne v úterý 17. července prvním snímkem ze známé Dolarové trilogie Pro hrst dolarů. Z Nového Mexika se pak 18. července ve filmu Pro pár dolarů navíc přesuneme do texaského El Pasa, kde bude lovec lidí v podání Clinta Eastwooda pátrat po obávaném zločinci. Den na to (19. července) bude následovat epická freska zachycující pomstu v podání Tenkrát na Západě. Pravděpodobně nejmilovanější a nejcitovanější snímek Sergia Leoneho o třech pistolnících, z nichž každý zná část tajemství vedoucí ke zlatému pokladu v podobě Hodného, zlého a ošklivého Bio Oko promítne v pátek 20. července. Přehlídku pak v sobotu 21. července zakončí nezkrácená čtyřhodinová gangsterka Tenkrát v Americe, kvůli níž Sergio Leone odmítl režírovat Kmotra.
Všechny filmy budou uvedeny v anglickém znění s českými titulky. Autorem plakátu k přehlídce je grafický designér Bohdan Heblík.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.