úterý
20. srpna 2024
svátek slaví Bernard
Bohumínský městský kroj
© Petr Piechowicz



Bohumínský spolek Maryška vstoupil do dospělosti. Letos slaví své 18. narozeniny

BOHUMÍN: Psal se rok 2000 a skupina přátel s literárními zájmy se nepravidelně scházela po kavárnách, aby ostatním prezentovala své autorské literární pokusy. Postupem času vzniklo nejprve občanské sdružení, nyní Bohumínský spolek Maryška. Hlavním hybatelem, inspirátorem a duší spolku je po celá léta Kamila Smigová. Postupem let se přidávaly další ženy a ojediněle i muži, aktivní seniorky (pozdější zakladatelky "krojovanek") i studující mládež, která hledala prostor pro své literární nebo výtvarné vyjádření.

Autor článku: 
Jana Leparová

Původně literárně dramatický klub začal svými aktivitami postupně zasahovat do nejrůznějších oblastí – členové organizovali literární večery, besedy se zajímavými osobnostmi, přednášky, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmové přehlídky… „Kavárenský“ prostor už nemohl dostačovat. Díky pochopení města získala v roce 2004 Maryška do pronájmu prostory přímo v centru na náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně. A tak vznikl Salon Maryška.

Nový prostor umožnil Salonu Maryška od roku 2005 naplno rozjet různorodou činnost. Při svém otevření nabídl výtvarná díla, sochy, fotografie a publikace, které vznikly v průběhu pětileté činnosti "Maryškovců". Lidé mohli zavzpomínat na jednotlivé ročníky multižánrového festivalu a dřevořezbářského plenéru Léto-kruhy nebo na dva ročníky Maryškova salonu.

Postupně kulturní aktivity Maryšky přesáhly vlastní region a překročily česko-polskou hranici. V roce 2006 Maryška podepsala smlouvu o přeshraniční spolupráci s Obecním kulturním střediskem v polských Zebrzydowicích.

V činnostech Maryšky si to své najdou lidé všech generací, různých zájmů i rozdílného smýšlení. Své místo zde mají mladí v klubu U létající ryby, stejně tak jako začínající i pokročilí literáti. Salon Maryška poskytuje svůj prostor pro vystavení tvorby výtvarníků i fotografů. V tvůrčích dílnách se scházejí děti i dospělí, aby uplatnili své originální nápady, nebo se prostě jen setkávali a vyměňovali si své zkušenosti.

V roce 2011 rozšířila Maryška své aktivity a vznikl vlastivědně-etnografický klub, který se věnuje městskému kroji, tradicím a životu obyvatel města v proměnách času. Založení klubu je vyústěním dlouhodobé snahy popularizovat tradice vycházející z historie Bohumínska. Prvním hmatatelným impulsem byly zatím ještě neúplné repliky kroje, které ušila skupinka nadšených žen ze Starého Bohumína. Krojovanky, jak si tyto ženy říkají, pátraly v historických tiscích a archivech, aby ušité kroje – nejen ženské, ale také mužské a dětské - odpovídaly době vzniku (převážně polovina 19. století). Další kroky na sebe nenechaly dlouho čekat. Členky klubu vytvořily přesné repliky Bohumínského městského kroje (území původního Starého Bohumína) nabídly je k trvalému umístění městském muzeu. Souběžně sbírají originální staré textilie (výšivky, krajky, dečky…). Ošetřují je, popisují a ukládají do depozitu.

Krojovanky se svými nádhernými městskými kroji se také staly nedílnou součástí a „ozdobou“ různých městských a církevních oslav a událostí. Nechyběly u vítání historické vlakové soupravy u příležitosti 170. výročí Severní dráhy císaře Ferdinanda a 170. výročí příjezdu prvního vlaku do dnešního Nového Bohumína v minulém roce. Krojovanky z Maryšky se ale nezaměřují jen na vše související kroji a textiliemi. Využívají spolupráce s polskými partnery a připravují kulinářské projekty, týkající se zejména slezské kuchyně v souvislosti s tradicemi Vánoc, Velikonoc a dalších svátečních rodinných událostí.

Možná vás napadne otázka, proč se spolek jmenuje zrovna Maryška. Ne, nemá to nic společného s Petrem Bezručem. Tenkrát, při prvním veřejném čtení se hlavní hrdina povídky jmenoval… Maryška.

www.maryska.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: V kultuře pracuje přibližně 221,6 tis. osob a kulturním a kreativním povoláním se věnuje 136 tis. z nich. Podle údajů ze Sčítání 2021 se nejvíce pracovníků vykonávajících vybraná kulturní a kreativní povolání vyskytuje v Hl. městě Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Tradičním a uměleckým řemeslům dominuje Liberecký kraj.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Odborné studie a recenze, Nepřehlédněte
16.08.2024