neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Obálka knížky Tam nahoře ovce nejsou
© Jakub Řídký



Marťan – recenze knížky Tam nahoře ovce nejsou

ČR: Nejpozději od ikonického díla Marťanská kronika od klasika žánru sci-fi Raye Bradburyho víme, že planeta Mars je obyvatelná. Ať v naší fantazii anebo za již dostupných technických prostředků. Bradburymu se povedlo cosi výjimečného: propojit technologickou vizi s psychologickou. Autor novely Tam nahoře ovce nejsou, k mému překvapení, směřuje ke stejné metě.

Autor článku: 
Richard Erml

Nikdy nezapomenu na scénu z „Kroniky“, v níž pozemšťan potkává domorodého Marťana, který před jeho očima snaživě mění podobu podle jeho utkvělých představ, koho že to má před sebou. Pro mě to je obraz mířící do budoucna daleko za orwellovské vize Velkého bratra. Fantazie Edy Vlasáka je skromnější, o to však naléhavější. A vlastně i aktuálnější.

Vlasák neřeší nic menšího než schopnost dnešního lidstva si představit fantaskní možnost osídlení jiné planety. A pro zatěžkávací zkoušku této možnosti nabídl čtenářům svůj osobní příběh. Pochopitelně si nemůžeme myslet, že ústřední postava Lukáše je totožná s autorem, avšak jako každý poctivý autor v ní jistě rozpustil mnohé ze svých vzpomínek, emocí a myšlenek.

Aby bylo jasno: Lukáš s handicapem svého dlouhého života odlétá na Mars, kde je již očekáván jako další expediční člen stávající „marťanské“ komunity osadníků. Paralelní linií příběhu jsou  velmi aktuální problémy a starosti už etablovaných „Marťanů“. Čtenářskou radost jistě vyvolá jejich autorský popis i lehce ironický úsměv nad tím, že i na Marsu zůstává psychologie osadníků skrz naskrz pozemská.

Vyzrazovat vlastní děj, v němž jsou promyšleně namíchány napínavé peripetie kritických momentů z života osadníků a vzpomínkové pasáže ze života Lukáše, není nutné. Podstatná je nosná idea celého příběhu, vycházející z pocitu, že člověk nemusí být zajatcem svého dosavadního života. Vždycky tu je šance i možnost, jakkoli fantaskní, jej změnit a tím i svým způsobem zachránit.

 

Eda Vlasák: Tam nahoře ovce nejsou (2018)

sci-fi / memoir

120 stran, velikost 12,4 x 19 cm

nakladatel: CrowdPress

Knihu můžete zakoupit a podpořit tím její vznik v předporodeji do 27.6. na www.ponozkynamars.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024