Plzeň: V Plzni bude o víkendu veselo. Oblíbený pivní festival Brewstock, který představuje malé řemeslné pivovary, odstartuje v pátek 8. června v plzeňském DEPO2015 svůj 3. ročník. Pivní „fajnšmekři“ mohou ochutnávat piva z dvaceti minipivovarů, které nabídnou to nejlepší ze své produkce. Pivní stánky doplní také občerstvení i koncerty kapel Mordors Gang a Laid To Waste. Vstupné je zdarma a čepuje se výhradně do skla, milovníci piva si tedy opravdu přijdou na své.
Malé pivovary předvedou, co umí, již tento víkend na festivalu Brewstock. Ten přináší ochutnávku kvalitních piv řemeslných pivovarů, kde se vše dělá ručně. Pivním gurmánům se areál DEPO2015 otevře v pátek 8. června od 14 do 22 hodin a v sobotu od 11 do 22 hodin. Cílem organizátorů je nabídnout návštěvníkům tu nejlepší kvalitu piva, proto budou všechny stánky čepovat do skla s možností degustační varianty 0,1l.
Na čepu se představí převážně české pivovary jako: Raven, Permon, Falkon nebo Trilobit, ale v zastoupení zde návštěvníci najdou také ukázku minipivovarnictví z Polska, Maďarska, Belgie či Německa. Bude opravdu z čeho vybírat, značky si připravily své stálice i limitované edice – zájemci ochutnají vše od pšeničné desítky, přes IPA až po speciální letní ALE. „Brewstock se soustředí především na řemeslné pivovary a je tak pivním festivalem spíše pro ty, kteří chtějí ochutnat netradiční pivní styly ve městě ležáku. Snažíme se šířit pivní osvětu, aby se vědělo, že národ s největší spotřebou piva má nejen splávek, ale také náročné chuťové pohárky,“ říká Pavel Kopp, organizátor festivalu.
Chystá se také občerstvení a doprovodný program. Každý den v 7 hodin zahraje také kapela. V pátek zazní rockabilly od plzeňských Mordors Gang. V sobotu zahraje zdejší trash-speedové uskupení Laid To Waste.
Bližší informace na stránkách www.brewstock.cz
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.