OLOMOUCKÝ KRAJ: Napínavé a vyrovnané až do poslední chvíle bylo hlasování o Cenu veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury. Tu nakonec s 573 hlasy získal pěvecký sbor Cantabile z Hranic. Ocenění převzala jeho sbormistryně Markéta Lásková v rámci slavnostního večera, který proběhl ve čtvrtek 12. dubna v Městském divadle v Prostějově.
„Je to pro nás velká čest, ceny si velmi vážíme. Je vidět, že veřejnost ocenila naši dlouholetou práci, když nám lidé poslali tolik hlasů. Moc za ně děkujeme,“ neskrývala radost z úspěchu sbormistryně Lásková.
Druhé místo obsadila olomoucká Základní umělecká škola Campanella, jen o šest hlasů méně pak získala „liduška“ z Jeseníku. Cena veřejnosti, v níž hlasovalo téměř dva a půl tisíce lidí, byla jednou z deseti kategorií Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za rok 2017.
„Pravidelně každý rok oceňujeme ty, kteří se nesmazatelně zapsali do uměleckého života v našem kraji a ovlivnili regionální kulturu. Věřím, že tato anketa je nesmrtelná, protože mimořádných osobností má kulturní scéna v Olomouckém kraji mnoho a s postupem roků jich neubývá, naopak,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.
Olomoucký kraj letos uděloval ceny za kulturu už podvanácté. Odborníci vybírali z celkem 88 nominací.
Cena „Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje“
Josef Sýkora – práce s dřevem (výroba dřevěných hraček)
Zdroj a další výsledky ZDE
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.