BROUMOV: V úterý 20. března od 16 h se v sále Dřevník broumovského kláštera uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dokumentární tvorbou přibližuje vzpomínky pamětníků z Broumovska.
Do projektu se zapojilo sedm týmů žáků a studentů Gymnázia Broumov, ZŠ Teplice nad Metují, ZŠ Hradební Broumov, ZUŠ Police nad Metují a ZŠ Masarykova Broumov. Děti po dobu šesti měsíců natáčely vyprávění místních pamětníků, navštěvovaly archivy a dohledávaly materiály k příběhům. Ze shromážděných materiálů vytvořily krátká dokumentární díla, která budou představena a část z nich i odvysílána před odbornou porotou právě na úterní slavnostní prezentaci. Porota pak vybere tři vítězné projekty. Prezentace je přístupná veřejnosti, vstup je zdarma.
„Žáci se díky Příběhům našich sousedů setkali s pamětníky Janou Fiedlerovou nebo manželi Kosovými, kterým minulý režim a historické události vzaly svobodu i přátele. Miroslava Moravcová přiblížila dětem krutý osud sudetských Němců v Teplicích nad Metují. O životě Němců žijících v pohraničí vyprávěl pamětník Arnošt Obst. Alexandr Stejskal přiblížil dětem příběh své rodiny a tragédii sousední vesnice Českého Malína. Karel Pfeiffer vzpomínal na rozmach svého nejoblíbenějšího sportu - skoků na lyžích v poválečném Broumovsku a po celé republice. Zdeněk Streubel vzpomínal na své dětství a pedagogické působení, na situaci na škole po vstupu vojsk Varšavské smlouvy v 68. roce,“ uvedla Pavla Semeráková, koordinátorka projektu z Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.
Celorepublikový projekt vznikl pod taktovkou neziskové organizace Post Bellum, která buduje Paměť národa - nejrozsáhlejší veřejnou pamětnickou sbírku v Evropě. Výsledné dokumenty bude možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz. Za celou dobu trvání projektu, tedy od roku 2012, se zapojilo téměř tři tisíce žáků a studentů z tří set padesáti českých škol, kteří zdokumentovali celkem 570 pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů.
Kateřina Ostradecká
Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov
Agentura pro rozvoj Broumovska
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.cz
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.