PRAHA–ČR: ARTEDU je nezisková vzdělávací organizace zprostředkující přímý zážitek z umění. Jejím mottem je„umění na vlastní kůži“. Díky četným projektům orientujícím se na různé sociální i věkové skupiny pomáhá rozkrývat taje současného umění laické veřejnosti.
Posláním ARTEDU je naučit laickou veřejnost pronikat do světa současného umění. Pochopit motivace a prostředky, které umělec používá k sebevyjádření a tím se přiblížit k výtvarnému dílu, jak nejvíce to lze. Neumíte si to představit? Metodika projektů je různá.
Artedu odstartovalo projektem Učebny, které probíhají na středních neuměleckých školách ve spolupráci s významnými českými umělci. Vedoucí projektu je pedagožka a kurátorka vzdělávacích programů Zdenka Švadlenková. Studenti ve spolupráci s umělci pracují po dobu několika měsíců na společném projektu, který uzavírá vernisáž díla přímo na střední škole. V roce 2019 se uskuteční velká souborná výstava všech děl vytvořených během projektu Učebny, a to v Národní Galerii. Výstavu doprovodí několikadenní sympozium, jehož cílem je vzbudit diskuzi o stavu současného vzdělávání v umění.
Více informací najdete na: www.artedu.cz/ucebny.
Poslední projekt ARTEDU, který vznikl v září 2017, je Postatelier. Volně navazuje na systém ateliérové výuky na vysokých uměleckých školách a vytváří pro absolventy prostor ke sdílení, inspiraci a tvorbě. Vznik projektu iniciovaly na podzim 2017 multimediální umělkyně Barbora Johansson Pivoňková a Veronika Drahotová, které chtěly vytvořit tvůrčí prostředí pro setkávání jak českých, tak zahraničních umělců a pokračovat tak v diskuzi nad současným uměním i mimo akademickou půdu. Od té doby se konají pravidelná setkání v Pražském Kreativním centru, které navštívilo již několik desítek umělců napříč generacemi. Nyní atelier připravuje první kolektivní výstavu. Ta proběhne taktéž v Pražském kreativním centru a plánuje tvůrčí rezidenci v Berlíně.
Více na: www.artedu.cz/postatelier.
ARTEDU má za sebou spolupráci s významnými současnými umělci jako např. Michael Rittstein, Petr Nikl, Vladimír Kokolia, Kurt Gebauer, Roman Týce, Patrik Hábl, Veronika Bromová a řada dalších. V současnosti sídlí v Pražském kreativním centru na Staroměstském náměstí a projektů či programů, které zde pořádají se můžete zúčastnit i vy. Stačí jen sledovat Facebook nebo webové stránky, viz: https://www.artedu.cz/
Co o své motivaci říká pětice zakladatelek - Barbora Johansson Pivoňková, Zdenka Švadlenková, Alena Bartková, Eva Šmerdová a Ivana Bochníčková?
Umění má žít, dýchat a má se o něm mluvit. My máme ale často pocit, že uvízlo v zašlých učebnicích a zaprášených rámech poloprázdných galerií. Chceme, aby se umění stalo součástí našich životů a aby nám všem bylo blíž.
Chceme, aby mladé rodiny jezdily o víkendech do galerií a ne do obchodních center. Aby IKEA nebyl jediný umělec, který nám doma visí na zdi. Abychom si na to všechno sáhli a stáli uprostřed. Abychom o umělcích nečetli v knihách, ale abychom s nimi vedli debaty naživo. Aby popisky u galerijních obrazů debaty začínaly a ne ukončovaly.
Snažíme se oživovat umění a stavět vás doprostřed uměleckého dění. kde jen můžeme. Nejlepší způsob, jak věcem kolem sebe porozumět, je vyzkoušet si je. Proto vedeme společně s profesionálními umělci workshopy.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?