pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
logo antikvariátu a klubu
© zdroj: http://www.antikfiducia.com



Antikvariát a klub Fiducia připomene výročí Února 1948

OSTRAVA: Antikvariát a klub Fiducia bude ve své nabídce pravidelně reflektovat „osmičková“ výročí. Březnový program se proto mimo jiné vrátí k 70. výročí tzv. Vítězného února a bezprostředním následkům, které únorové události roku 1948 přinesly. Připravují se přednášky, debaty i filmové projekce.

od 02.03.2018 do 21.03.2018
Autor článku: 
TZ/ika

Panovala v období 1945–1948 v Československu opravdu demokracie, anebo poválečný vývoj směřoval pod taktovkou Sovětského svazu k zániku demokratického zřízení, jemuž nebylo možné zabránit? Mohlo se Československo sovětizaci vyhnout? 2. března budou o tom, proč v Československu nastal v roce 1948 komunistický převrat, diskutovat Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů a Vojtěch Vlček z Gymnázia Ostrava-Hrabůvka a z Ostravské univerzity. Řeč bude o problémech tehdejší politiky, národnostních vztazích, situaci v ozbrojených složkách, StB, církvi či kultuře. 

21. března se Fiducia k historickým událostem roku 1948 vrátí. O faktech a mýtech kolem Vítězného února bude hovořit uznávaný historik Jiří Pernes. Jiří Hruška z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida se zase zaměří na obraz Vítězného února v československé kinematografii. Dotkne se např. filmů Občan Brych, 30 případů majora Zemana či Pracující lid, které měly pokřivit historická fakta a vytvořit legendu o nástupu spravedlivého režimu, v němž „zítra bude znamenat včera“. Jak Únor 1948 prezentovala oficiální propagandistická literatura a jak československý samizdat a underground? Dvě tváře Února očima českých literátů představí Karel Střelec z Ostravské univerzity. Na konkrétních ukázkách připomene, jak hluboko dokázala česká literatura klesnout pod tlakem politických požadavků a kteří autoři se naopak pravdu o Únoru nebáli umělecky vyjádřit. Politickým procesům, které byly bezprostředním důsledkem tzv. Vítězného února a nevyhnuly se ani Ostravsku, se pak bude věnovat debata s historikem Petrem Šimíčkem z Gymnázia Olgy Havlové. Večer doprovodí filmové dokumenty studentů a pedagogů oboru Audiovizuální tvorba, věnované příběhům pamětníků, do jejichž života Únor 1948 zasáhl. Nabídneme dokumentární filmy: Emil Bojda – Příběh nežádoucího podnikatele, Rostislav Sochorec – První mrtvý Vítězného února, Zdeněk Růžička v procesu Buchal a spol.  

2. 3. v 17.30 PROČ NASTAL VÍTĚZNÝ ÚNOR 1948 A KOMUNISTICKÝ PŘEVRAT V ČESKOSLOVENSKU? 

Diskuse s historiky Liborem Svobodou a Vojtěchem Vlčkem.

 

21. 3. v 17:30 BYL ÚNOR 1948 SKUTEČNĚ VÍTĚZNÝ?

Diskuse s historiky a pedagogy Jiřím Pernesem, Petrem Šimíčkem, Jiřím Hruškou a Karlem Střelcem a projekce dokumentů věnovaných příběhům pamětníků, jejichž život Únor 1948 zasáhl. 

www.antikfiducia.com, www.e-antikvariat.com, www.antikvariaty.com

www.krasnaostrava.cz

www.ostravskesochy.cz

www.ostravskepamatky.cz

Akce Antikvariátu a klubu Fiducia podporují: Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Nadace české architektury, MUDr. David Feltl, tiskárna Printo, Portaflex. 

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: V Ostravě v těchto dnech pokračuje multižánrový fest1vial, který "propojuje světy filmu, designu, architektury a módy a nabízí tak každému návštěvníkovi prostor pro osobní růst a intelektuální obohacení. Jsme rádi, že jsme tuto významnou kulturní událost s mezinárodním přesahem mohli uspořádat právě v Ostravě. Přijďte se všichni podívat!“, zve ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská.

V nabídce šesti festivalých dnů jsou i výstavy Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové ve Futureu, které budou přístupny veřejnosti do 5. 5.

Více informací na: www.iffo.cz

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024