ČR: Jablonecká Česká mincovna letos rozšiřuje sběratelskou sérii zlatých dukátů a stříbrných medailí věnovaných československým osobnostem, které se pro svou obětavost a odvahu významně zapsaly do našich dějin. Celkově čtvrtá a první letošní emise ze série Národní hrdinové je věnována poctě a památce legionáře Bedřicha Homoly. Celkem se v sérii představí 19 osobností.
Česká mincovna představila sběratelskou sérii Národních hrdinů minulý rok. Jako první se v ní objevil filozof a bojovník za svobodu Jan Patočka. Následovali parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří ukončili tyranii Reinharda Heydricha. Poslední emise v minulém roce byla věnována jednomu z „Mužů 28.října“ a prvnímu československému ministru financí Aloisi Rašínovi.
Pro letošní první emisi byl České mincovně inspirací československý voják, generál, legionář a zemský velitel vojenské odbojové organizace zvané Obrana národa Bedřich Homola. „V této sérii se věnujeme jak vojenským hrdinům a odbojářům, kteří prokázali statečnost a odhodlání brát se za svou zemi dalece nad rámec svých povinností, tak i tolik důležitému všednodennímu hrdinství. Po Bedřichu Homolovi se tak letos představí ještě Heliodor Píka,“ uvedl Jaroslav Černý, PR manažer České mincovny.
Autorem celé série je zkušený akademický sochař a medailér Jiří Dostál.
Bedřich Homola se narodil 2. června 1887 v Bělči nedaleko Zadní Třebaně v rolnické rodině. Československý voják, generál, legionář a zemský velitel Obrany národa pod krycím jménem „Ataman“ v období nacistické okupace Čech a Moravy budoval podzemní armádu, která měla zasáhnout v případě protiněmeckého povstání. Díky mimořádnému politickému rozhledu sblížil řadu nesourodých odbojových skupin, které reorganizoval pod jeden zastřešující orgán. I přes utajení odbojových aktivit byl však zatčen gestapem a odsouzen za velezradu k trestu smrti, který byl vykonám 5. ledna 1943.
Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.