ČR, SR- HRADEC KRÁLOVÉ: Obecně prospěšná společnost Elpida již popáté pořádá mezigenerační festival OLD’S COOL, který prezentuje stáří nevšední „cool“ formou. Do čtyř českých měst (a také do Bratislavy) přinese v průběhu září a října koncerty, debaty, výstavy a mnoho dalšího. V programu Old´s Cool je hlavní myšlenka, že stáří může být cool, tedy „old'scool”. Současně je festival OLD’S COOL velkolepou oslavou Mezinárodního dne seniorů (1. 10.). Letos se v rámci pátého ročníku tento jediný český mezigenerační festival představí také v Hradci Králové.
Na Masarykově náměstí a v Bio Central ve středu 27. 9. uskuteční koncerty a mezigenerační debata s názvem Strach nad Hradcem. Na koncert na náměstí a na debatu je vstup zdarma. „OLD´S COOL přináší do Hradce vůbec poprvé téma stáří v nečekaných souvislostech podané zábavnou formou,“ uvádí koordinátorka festivalu v Hradci Ilona Machová.
OLD´S COOL v Hradci vyvrcholí koncertem Please The Tress & Sbor Elpida. Sboru Elpida dnes tvoří pětadvacet dam ve věku od šedesáti do osmdesáti let a sbormistryně, operní pěvkyně, Zuzana Seibertová. Premiérové vystoupení Sboru s leadery české nezávislé scény Please The Trees a Pavlem Bobkem proběhlo v únoru 2011 v Praze, následovala řada koncertů a nahrávek, mimo jiné např. s Jaromírem Švejdíkem, Dušanem Neuwerthem, Janem Burianem, Martinem Hůlou (dříve Bonusem), Jiřím Suchým a Never Sol.
Součástí festivalu jsou i Mezigenerační debaty s Českým rozhlasem (Rádio Wawe). Pro názvy debat byly zvoleny filmové tituly, proto se v rámci OLD´S COOL debatuje o Smrti v Praze, Nevěře v Brně, Strachu v Hradci Králové a Samotě v Olomouci.
Kompletní program festivalu OLD´S COOL 2017 najdete na www.elpida.cz.
Pořadatelem OLD´S COOL 2017 je obecně prospěšná společnost Elpida, jejímž cílem je především aktivovat, vzdělávat a bavit seniory, ale také propojovat generace a pohnout veřejným míněním ve prospěch stáří.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.