úterý
16. července 2024
svátek slaví Luboš
plakát projektu
© zdroj: spolek Motanice



Havlíčkův Brod ozdobí Pletená stezka

HAVLÍČKŮV BROD: Havlíčkův Brod se dočká nového turistického lákadla. Neformální spolek Motanice v kostele svaté Kateřiny slavnostně otevře ve čtvrtek 7. září Pletenou stezku Bohuslava Reynka, jeho synů a Jana Zrzavého. „Stezkou chceme přiblížit životní příběhy významných osobností, které jsou neodmyslitelně spjaté s Brodem,“ vysvětluje Michaela Krpálková ze spolku Motanice. 

07.09.2017
16:30
Autor článku: 
Michaela Krpálková

Pro svůj projekt získala Motanice v lednu grant Nadace Via-Živá komunita, jehož cílem je zlepšování veřejného prostoru, mezilidských vztahů v sousedských komunitách a posilování jejich soběstačnosti.

Na jednotlivá místa Pletené stezky upozorní náhodné kolemjdoucí, ale také turisty informační tabule. Ty připomenou příběhy, které ztrácí nebo mnohdy už ztratily své pamětníky a dnes se o nich dočteme pouze v knihách. „Věříme, že prosaické příběhy osobností, které jsme ještě nedávno mohli potkávat v brodských ulicích, mohou podpořit silnější vazbu místních k městu i danému místu a zájem mohou vzbudit i u turistů,“ uvedla s nadějí v hlase Michaela Krpálková s tím, že jednotlivá zastavení budou zatím instalována po dobu jednoho roku například u bývalého autobusového nádraží, na Žižkově ulici, v parku Budoucnost, v knihkupectví Vysočina, na Smetanově náměstí nebo u centrální pošty ve Svatovojtěšské ulici.

Tištěné reálie a zajímavosti navíc doplní tzv. QR kódy, které zájemce za pomoci chytrých telefonů navedou na webové stránky www.pletenastezka.cz, kde najdou další informace o osobnostech a s nimi spjatých místech. „Součástí informační tabule bude mapa, která navede na další stanoviště stezky, a samozřejmě nebude chybět originální pletáž. Ta nás totiž jako Motanici provází ve všech našich projektech,“ doplňuje Michaela Krpálková.

Na šestiměsíčním projektu se organizačně spolupodílelo sedm nadšených členek spolku Motanice, které ve svém volném čase nejen pletly, ale zároveň připravovaly webové stránky, tiskové materiály a fotografie, finanční rozpočty, oslovovaly dárce, vyřizovaly administrativu a často se musely poprat s řadou nečekaných úkolů a překážek. Do projektu se zapojily také děti ze MŠ Korálky: Nad tratí, Zahradnického, Příčná, ZŠ Štáflova, ZŠ Lípa a studenti Gymnázia Havlíčkův Brod. Jejich výtvarné práce dnes zdobí kostel sv. Kateřiny, který je otevřený každou středu, kdy se 16,00 hod. koná bohoslužba.

Součástí projektu je mapa Pletené stezky, která bude k dispozici na městském informačním centru, dále Motanice připravuje turistické vizitky i pohledy.

Spolek děkuje Nadaci Via, která finančně projekt podpořila a městu Havlíčkův Brod za zapůjčení svých pozemků a instalaci informačních tabulí. V neposlední řadě děkuje také panu Zdeňku Zimovi, rodině Hlaváčové - Favole di Piazza, Dagmar Stejskalové - Dej si Bio, Ladislavu Křesťanovi- Okrasné stromky a zahradnictví, Lucii Burianové, Janu Teclovi, Leoši Bredovi, Tomáši Hermannovi a Miloši Krpálkovi, kterým za jejich ochotu a zájem finančně projekt podpořit patří velký dík.

Motanice, neformální spolek pletařských a jiných ručních prací, vznikla před třemi lety inspirovaná pražským Pletením v kavárně. Původní záměr vznikajícího spolku bylo oživit sousedské setkávání a pokračovat v tradici předávání dovedností v pletení a háčkování. V posledních letech se Motanice věnuje guerillovému pletení, jehož záměrem je oživit veřejné prostranství a upozornit na zajímavá místa a opomíjené historické památky, do kterých se zapojuje také široká veřejnost.

Další info zde

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ČR: Blog Zápisník alkoholičky odstartoval novou životní kapitolu Michaely Duffkové. Začala ho psát jako formu vlastní terapie před šesti lety. Její otevřené osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera – Magnesia Blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Před pár dny do kin vstoupilo stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní – 25. července – vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.07.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024